fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

TURYSTYKA Trendy

Niedzielski: Do jesieni 20 milionów zaszczepionych

Fot. KPRM
Najpóźniej w środę rząd ogłosi, jak będą wyglądały ograniczenia wynikające z pandemii koronawirusa – zapowiedział minister zdrowia Adam Niedzielski.

Minister mówił w TVP Info, że wśród nowych rozwiązań znajdzie się ograniczenie ruchu granicznego między Polską a Czechami i Słowacją. U południowych sąsiadów jest ostatnio wiele nowych zakażeń koronawirusem. Osoby wjeżdżające z tych krajów do Polski już od najbliższego weekendu będą musiały pokazać negatywny wynik testu na koronawirusa, zrobionego w ciągu ostatnich 48 godzin. Kto nie przejdzie testu, trafi do kwarantanny.

– Wśród innych rozważanych rozwiązań są ograniczenia dla poszczególnych regionów kraju – mówił Niedzielski. Jako przykład wymienił województwo warmińsko-mazurskie, które – podkreślił – ma wyjątkowo złe wyniki na tle kraju. – Wskaźniki nowych zakażeń i trafności wykonywanych testów są zdecydowanie powyżej średniej, tę średnią przekraczają nawet dwukrotnie – wskazał.

Minister zdrowia nawiązał do tego, co mówił już wcześniej, że powinien zmienić się też sposób zasłaniania ust i nosa. Uznawane mają być tylko maseczki, odpadnie zgoda na przyłbice, szaliki, chusty.

Niedzielski spodziewa się, że szczyt trzeciej fali, będzie prawdopodobnie „nieco niższy, niż to było w listopadzie”.

Ponieważ rząd zaczyna odbudowywać zapasy szczepionek, płynność szczepień powinna być zachowana, a to oznacza, że plan zaszczepienia w pierwszym kwartale trzech milionów ludzi pierwszą dawką szczepionki „zrealizujemy do końca tego tygodnia”. – W tej chwili mamy poziom zaszczepienia 2,8 miliona, więc w tym tygodniu te 3 miliony przekroczymy – zapowiedział.

Jak mówił, jeśli „dostawy [szczepionek] będą w kolejnych miesiącach się zwiększały, to w marcu przekroczymy wydolność trzech, czterech milionów szczepień. Myślę, że do jesieni jesteśmy w stanie zaszczepić 60-70 procent dorosłej populacji, czyli ponad dwadzieścia milionów osób – wyliczał.

Wcześniej Niedzielski ogłosił, że w związku z tym, że okazało się, że szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Michał Dworczyk jest zakażony koronawirusem, on sam też poddał się samoizolacji. „Teraz czekam na informacje i decyzje z sanepidu” – podał na Twitterze.

Obaj ministrowie wystąpili razem na konferencji prasowej w piątek.

Źródło: turystyka.rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA