Na początku lutego minister zdrowia poinformowała, że do Autonomii trafi 10 tys. dawek Sputnika, co miało przyspieszyć proces szczepienia pracowników służby zdrowia.

W poniedziałek wieczorem ministerstwo poinformowało jednak, że Izrael zablokował transfer.

"Izrael ponosi pełną odpowiedzialność za to arbitralne posunięcie", napisała minister zdrowia Autonomii  Mai al-Kaila w oświadczeniu, dodając, że jej ministerstwo koordynuje działania z organizacjami międzynarodowymi w celu jak najszybszego zorganizowania dostawy.

COGAT, izraelski organ ds. cywilnych na okupowanych terytoriach palestyńskich, poinformował, że Autonomia zwróciła się o przekazanie 1000 dawek szczepionek do Gazy, ale "ta prośba oczekuje na decyzję polityczną".

Decyzja ta  może być uzależniona od wyniku rozmów między Hamasem a Izraelem.

Wcześniej w poniedziałek Autonomia Palestyńska wstrzymała rozpoczęcie kampanii szczepień na Zachodnim Brzegu.

- Nastąpiło opóźnienie w dostarczeniu szczepionki - powiedział premier Palestyny ??Mohammed Shtayyeh przed cotygodniowym posiedzeniem gabinetu, nie podając dalszych szczegółów.

Powiedział, że rozpoczęcie szczepień dla ogółu społeczeństwa zostanie ogłoszone „w późniejszym czasie”, kiedy nadejdą wystarczające dostawy.

Autonomia Palestyńska spodziewa się około dwóch milionów dawek zamówionych od różnych producentów, oprócz szczepionek z wspieranego przez ONZ programu Covax, utworzonego w celu pomocy mniej zamożnym krajom w zakupie szczepionek.

Na początku tego miesiąca dzięki zakupowi 10 000 dawek szczepionki Sputnik V, a także kilka tysięcy dawek szczepionki Moderny, kupionych w Izraelu, Moderna, Autonomia rozpoczęła szczepienia pracowników służby zdrowia.

Izrael, który prowadzi jedną z najszybszych na świecie kampanii szczepień, spotkał się z międzynarodowymi apelami o podzielenie się swoimi zapasami z Palestyńczykami mieszkającymi na okupowanym Zachodnim Brzegu i w zablokowanej przez Izrael Strefie Gazy.