fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Inwestycje

Chiny wyprzedziły USA. Inwestorzy wolą Państwo Środka

Chiny
AFP
Stany Zjednoczone nie są już państwem przyciągającym najwięcej nowych bezpośrednich inwestycji zagranicznych.

Z najnowszych danych ONZ wynika, że Chiny prześcignęły USA w przyciąganiu bezpośrednich inwestycji zagranicznych. Nowe inwestycje w USA spadły w 2020 roku niemal o połowę w stosunku do roku 2019, podczas gdy w Chinach wzrosły ze 140 do 163 mld dolarów. Z raportu Konferencji Narodów Zjednoczonych ds. Handlu i Rozwoju (UNCTAD) wynika, że inwestycje bezpośrednie w USA spadły z 251 mld dolarów do 134 mld.

Przyciąganie nowych inwestycji zagranicznych odzwierciedla rosnącą rolę Chin w gospodarce światowej. Jednak to USA nadal dominują w zakresie łącznych inwestycji zagranicznych, co z kolei odzwierciedla dekady, w których USA były najatrakcyjniejszym celem dla inwestycji. Najlepszym rokiem dla USA był 2016, gdy Stany przyciągnęły 472 mld nowych inwestycji. W tym samym roku inwestorzy zaangażowali w Państwie Środka 134 mld dolarów. Od tego czasu jednak USA notują spadki nowego zaangażowania inwestorów, podczas gdy Chiny powoli, ale systematycznie zyskują.

Zdaniem ekspertów, dane z 2020 roku podkreślają chiński marsz w stronę centrum światowej gospodarki, przez lata zdominowanej przez USA. Brytyjskie Centre for Economics and Business Research przewiduje, że do 2028 roku Chiny prześcigną USA i będą największą gospodarką świata.

Chinom wydaje się nie przeszkadzać w tym marszu wojna handlowa rozpętana przez administrację Donalda Trumpa. Były prezydent USA utrudnił stosunki handlowe między USA i Chinami oraz zachęcał amerykańskie firmy do przenoszenia produkcji z powrotem do kraju macierzystego. Utrudniono też chińskie inwestycje w USA.

2020 rok był rokiem szczególnym z uwagi na pandemię Covid-19. Gospodarka USA bardzo mocno odczuwa negatywne skutki epidemii oraz obostrzeń mających zapobiegać transmisji wirusa. Tymczasem Chiny, po początkowych ostrych spadkach, wydają się dobrze sobie radzić i według oficjalnych danych PKB ChRL wzrosło w 2020 roku o 2,3 procenta. Jak zauważa BBC oznacza to, że Chiny są jedyną z „wielkich" gospodarek świata, która uniknęła recesji. I to pomimo wojny handlowej z największym odbiorcą towarów – USA.

Z raportu UNCTAD wynika, że globalnie bezpośrednie inwestycje zagraniczne spadły dramatycznie w 2020 o 42 procent. Chiny nie są jednak jedynym krajem, który zanotował wzrost – inwestorzy kierowali też uwagę na Indie, w których zainwestowali 57 mld dolarów, o 13 proc. więcej niż rok wcześniej. Wzrost odnotowały też Izrael i Japonia.

O wiele więcej państw zanotowało dramatyczne spadki. Jak zauważa CNN – szczególnie duże były one w Wielkiej Brytanii, Włoszech i Rosji, gdzie odnotowano spadek o prawie 100 procent. Olbrzymi odpływ inwestorów odnotowały też Niemcy, o 61 procent.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA