fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Koronawirus SARS-CoV-2

Koronawirus w Polsce. Dwukrotnie wzrosła liczba osób zdecydowanych na szczepienie

AFP
W ciągu ostatnich dwóch miesięcy znacząco wzrósł odsetek Polaków, którzy deklarują, że zaszczepią się przeciwko Covid-19. W styczniu taką zdecydowaną gotowość deklaruje ponad dwa razy więcej osób niż w listopadzie. Najliczniej chce się szczepić grupa 65+ - wynika z najnowszego sondażu CBOS.

W listopadzie 2020 roku chęć poddania się szczepieniu na koronawirusa deklarowało 36 proc. ankietowanych, w tym 16 proc. - zdecydowanie.

Dwa miesiące później zaszczepić się chce 56 proc., przy czym odsetek zdecydowanych wzrósł ponaddwukrotnie - z 16 do 33 proc.

Zmalała także grupa osób niezdecydowanych. W listopadzie było ich wśród respondentów 17 proc., w styczniu -  13 proc.

Również znacząco zmalała liczba ankietowanych, którzy deklarują zdecydowany sprzeciw wobec szczepienia - z 27 proc. w listopadzie do 16 proc. w styczniu.

Raczej nie zaszczepi się 14 proc., przy 20 proc. w listopadzie.

Największa grupa chętnych do szczepienia to osoby 65+ - 74 proc. z nich chce przyjąć szczepionkę.

Najwięcej niechętnych szczepieniu jest w najmłodszej grupie respondentów, osób w wieku 18-24. Wśród nich 37 proc. odmawia szczepienia.

Z sondażu wynika, że wśród powodów niechęci do szczepienia dominuje lęk przed skutkami ubocznymi - taka obawę wyraża 78 proc. pytanych. 35 proc. ma wątpliwości dotyczące skuteczności preparatu.

Do tej chwili, w Narodowej Akcji Szczepień rozpoczętej 27 grudnia, w Polsce zaszczepiono ponad 590 tys. osób. 235 z nich zaobserwowało u siebie niepożądane odczyny.

1834 dawki szczepionek zostały zutylizowane.

Źródło: Polsat News
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA