Sejm znów odrzucił kandydaturę Zuzanny Rudzińskiej-Bluszcz na nowego Rzecznika Praw Obywatelskich

Zuzanna Rudzińska-Bluszcz po raz drugi nie uzyskała bezwzględnej większości głosów posłów w nocnym głosowaniu nad jej wyborem na stanowisko Rzecznika Praw Obywatelskich.

Aktualizacja: 20.11.2020 08:11 Publikacja: 20.11.2020 07:15

Zuzanny Rudzińskiej-Bluszcz

Zuzanny Rudzińskiej-Bluszcz

Foto: Fotorzepa/Jerzy Dudek

Zuzanna Rudzińska-Bluszcz jest jedyną kandydatką na to stanowisko (zgłosiły ją kluby Koalicji Obywatelskiej i Lewicy). Ma poparcie ponad tysiąca organizacji pozarządowych. Dziś w nocy za jej wyborem głosowało 204 posłów, ale przeciwnych było 244. Trzech wstrzymało się od głosu.

Wcześniej Sejm odrzucił kandydaturę Rudzińskiej-Bluszcz 22 października 2020 r. Ponownie zgłoszono ją 27 października.

Czytaj też: Sejm nie powołał Rzecznika Praw Obywatelskich

Wystąpienie Rudzińskiej-Bluszcz podczas obrad sejmowej komisji sprawiedliwości, która 18 listopada negatywnie zaopiniowała jej kandydaturę, relacjonuje Biuro RPO.

- Dobra władza nie powinna się bać Rzecznika Praw Obywatelskich, lecz go słuchać. Wchodzić z nim w dialog. Czym jest Rzecznik jak nie urzędem który pomaga władzy być lepszą, bardziej otwartą na obywateli? Czy nie tego właśnie dziś potrzebuje Polska? – mówiła kandydatka.

Dodała, że Rzecznik Praw Obywatelskich nie jest i nie może być niczyim przyczółkiem. Nie może brać udziału w wojnie.

- Jest jak Czerwony Krzyż, który korytarzem humanitarnym dociera do najbardziej potrzebujących. Do dzieci w kryzysie psychicznym. Do przedsiębiorców pozbawionych bezprawnie rekompensaty. Do zatrzymanych podczas protestu feministek, i pseudokibiców, którzy tak samo bezprawnie zostali pozbawieni prawnika na komisariacie. Do matki bez zasiłku opiekuńczego od 3 miesięcy bo ZUS się nie wyrabia. Do ojca który w pandemii nie może spotkać swojego dziecka w opiece naprzemiennej. Do chorego na koronawirusa, który nie może otrzymać przesyłki poleconej. Do seniora który umiera w samotności, na 4 piętrze bez windy. Do nas, gdy tego będziemy potrzebować - wskazywała mec.  Rudzińska-Bluszcz.

Podczas obrad komisji apelowała:

- Oddając dziś głos, zastanówcie się nad rolą RPO – rolą nie dla polityków, tylko dla osób z zaufaniem społecznym, które dla żadnej z partii nie będą „nasze". Mówicie Państwo że chcecie rozmawiać ze społeczeństwem, że chcecie dialogu, rozmowy? To pokażcie tę wolę. Udowodnijcie to. Zacznijcie rozmawiać. Z obywatelami na ulicy. Z 1000 organizacji które reprezentuję. Zanim będzie za późno.

Rzecznika Praw Obywatelskich powołuje Sejm za zgodą Senatu na wniosek marszałka Sejmu albo grupy 35 posłów. Jeżeli Senat odmówi wyrażenia zgody na powołanie rzecznika (na podjęcie uchwały wyrażającej zgodę lub sprzeciw ma miesiąc), Sejm powołuje na stanowisko rzecznika inną osobę.

Pięcioletnia kadencja Adama Bodnara zakończyła się 9 września 2020 r. Zgodnie z art. 3 ust. 6 ustawy ustawą o RPO dotychczasowy Rzecznik pełni swe obowiązki do czasu objęcia stanowiska przez nowego Rzecznika.

Posłowie koalicji rządzącej zaskarżyli ten artykuł do Trybunału Konstytucyjnego, który ma zbadać sprawę 3 grudnia 2020 r. RPO Adam Bodnar wniósł o uznanie, że zaskarżony przepis jest zgodny z art. 2 Konstytucji. Wskazał, że gwarantuje on niezakłóconą ochronę praw i wolności - którą osłabiłoby jego usunięcie. A przy jego tworzeniu w 1991 r. wzięto pod uwagę, że wobec niemożności porozumienia Sejmu i Senatu co do wyboru nowego RPO kadencja dotychczasowego może się wydłużyć.

Zuzanna Rudzińska-Bluszcz jest adwokatem. Była główną koordynatorką ds. strategicznych postępowań sądowych w Biurze RPO. Wcześniej była sędzią Wyższego Sądu Dyscyplinarnego Adwokatury i członkinią zespołu ds. kobiet przy Naczelnej Radzie Adwokackiej.

Zuzanna Rudzińska-Bluszcz jest jedyną kandydatką na to stanowisko (zgłosiły ją kluby Koalicji Obywatelskiej i Lewicy). Ma poparcie ponad tysiąca organizacji pozarządowych. Dziś w nocy za jej wyborem głosowało 204 posłów, ale przeciwnych było 244. Trzech wstrzymało się od głosu.

Wcześniej Sejm odrzucił kandydaturę Rudzińskiej-Bluszcz 22 października 2020 r. Ponownie zgłoszono ją 27 października.

Pozostało 89% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Nieruchomości
Trybunał: nabyli działkę bez zgody ministra, umowa nieważna
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Praca, Emerytury i renty
Czy każdy górnik może mieć górniczą emeryturę? Ważny wyrok SN
Prawo karne
Kłopoty żony Macieja Wąsika. "To represje"
Sądy i trybunały
Czy frankowicze doczekają się uchwały Sądu Najwyższego?
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Sądy i trybunały
Łukasz Piebiak wraca do sądu. Afera hejterska nadal nierozliczona