fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Koronawirus SARS-CoV-2

Rzecznik rządu: Nowe restrykcje, by uniknąć zapaści służby zdrowia

rzecznik rządu Piotr Mueller
Fotorzepa, Piotr Mueller
Jeśli w odpowiednim czasie nie zostaną podjęte działania prewencyjne, może dojść do niewydolności systemu ochrony zdrowia - powiedział rzecznik rządu Piotr Mueller, pytany w radiowej Jedynce o kolejne obostrzenia, które dziś mają zostać ogłoszone w związku z epidemią koronawirusa.

Ok. godz. 11:00 premier Mateusz Morawiecki ma ogłosić nowe ograniczenia praw obywatelskich i możliwości prowadzenia działalności gospodarczej. Według nieoficjalnych doniesień, wśród obostrzeń będzie zakaz działalności punktów gastronomicznych nie na wynos oraz ograniczenia w przemieszczaniu się dla seniorów i młodzieży. W Pierwszym Programie Polskiego Radia rzecznik rządu nie chciał potwierdzić ani zaprzeczyć, że rząd planuje takie restrykcje.

Czytaj także:
Minister: Zakaz konferencji online od wiosny. Zapomnieliśmy

- Część z tych rzeczy była przedmiotem dyskusji na posiedzeniu Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego. Co do rozstrzygnięć - to o godz. 11:00 - powiedział. - Natomiast chciałbym zwrócić uwagę na to, że jednak liczba zachorowań przyrasta w taki sposób, że trudne decyzje przed nami są do podjęcia - dodał.

Zdaniem Piotra Muellera, działania prewencyjne powinny być podejmowane "w odpowiednim czasie", gdyż w innym przypadku "będziemy mieli sytuację, w której służba zdrowia może być po prostu niewydolna jeśli chodzi o pomoc dla osób chorych". - I to jest największe wyzwanie w tej całej sytuacji - stwierdził.

- Te decyzje są trudne. To nie jest łatwo wyważyć, tym bardziej, że epidemiolodzy, wirusolodzy wskazują, że w sytuacji, gdy wzrost jest bardzo wysoki, należy bardzo mocno ograniczyć mobilność obywateli. W związku z tym z jednej strony te decyzje, które były z naszej strony do tej pory, z drugiej strony apele o to, aby faktycznie chociażby w ramach 1 listopada jednak rozłożyć wizyty na cmentarzach w innym terminie - mówił rzecznik rządu.

- Nawet jeżeli dziś będą podejmowane decyzje dotyczące tymczasowego np. ograniczenia funkcjonowania elementów życia gospodarczego, to że będziemy szykować rozwiązania finansowe, które takie branże wspomogą - oświadczył. Mueller wyraził nadzieję, że takie ograniczenia jak wiosną, "w sensie globalnym", nie będą konieczne.

Źródło: Polskie Radio
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA