fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Covid-19

Instrukcja: Co robić przy objawach koronawirusa? Jak zareagować na dodatni wynik testu?

AFP
Główny Inspektorat Sanitarny opublikował instrukcję, jak należy zachować się w przypadku pojawienia się objawów covid-19 i co robić, gdy uzyskamy dodatni wynik testu na obecność koronawirusa.

GIS przypomina, że wśród najczęściej pojawiających się objawów zakażenia koronawirusem pojawiają się: gorączkę, kaszel, odczuwasz duszność lub straciłeś węch lub smak.

Jeśli zauważymy u siebie takie objawy, powinniśmy pozostać w domu i umówić się na teleporadę lub poradę u lekarza POZ.

Po konsultacji z lekarzem zostaniemy skierowani na test, o czym powinniśmy poinformować pracodawcę. Oczekując na wynik otrzymujemy zwolnienie lekarskie.

Gdzie można wykonać badanie? Lista placówek dostępna pod tym adresem.

Wyniki przeprowadzonego badania zostanie zamieszczony w system EWP, do którego dostęp mają m.in. policja i służby sanitarne. O wyniku zostanie poinformowany lekarz POZ. Osoba badana może sprawdzić wynik na Internetowym Koncie Pacjenta.

O wyniku badania poinformuje pacjenta lekarz POZ. W przypadku braku informacji, należy skontaktować się z przychodnią, w której zlecono badanie.

W przypadków osób, które wykonały badanie bez skierowania, należy skontaktować się telefonicznie z lekarzem POZ, jeśli wynik jest dodatni. Nie należy wówczas wychodzić z domu.

Lekarz po konsultacji z osobą zakażoną podejmie decyzję, w jakiej formie należy odbywać leczenie. Jeżeli zajdzie taka konieczność, pacjent zostanie skierowany do szpitala.

Gdy zostaniemy skierowani do odbycia izolacji, musimy poinformować o tym powiatową stację sanitarno-epidemiologiczną za pośrednictwem systemu gabinet.gov.pl. Służby poproszą m.in. o sporządzenie listy osób, z którymi miało się ostatnio kontakt.

Osoby te będą objęte 10-dniową kwarantanną, jeżeli charakter tego kontaktu niósł ryzyko przeniesienia zakażenia. W pozostałych przypadkach osoby te zostaną objęte nadzorem epidemiologicznym. 

W każdym przypadku kwarantanną zostają objęte, które mieszkają z osobą zakażoną. O odbywanej kwarantannie powinny poinformować pracodawcę, który tę informację może zweryfikować w powiatowej stacji sanitarno-epidemiologicznej.

"Konieczne jest zainstalowanie aplikacji „Kwarantanna domowa” - aplikację pobierzesz z App Store lub Google Play, po jej zainstalowaniu zarejestruj się za pomocą numeru telefonu" - informuje GIS.

Po 10 dniach, w przypadku braku objawów, jest się zwolnionym z izolacji domowej. W innym wypadku informujemy o tym lekarza, który podejmuje decyzję o dalszej formie leczenia.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA