fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Konflikt USA-Iran

Nieoficjalnie: USA nałożą kolejne sankcje na Iran

Irańczyk sprawdza kursy walut przed kantorem w Teheranie
AFP
USA zamierzają nałożyć nowe sankcje na irański sektor finansowy - podaje Reuters powołując się na swoje źródła w Kongresie.

Nowe sankcje mają zamknąć Iranowi dostęp do światowego sektora finansowego. Jeśli zostaną nałożone na Iran stanie się to po tym, jak w ubiegłym miesiącu USA wezwały do nałożenia ponownie niemal wszystkich sankcji ONZ na Iran - tę propozycję odrzucili jednak europejscy sojusznicy USA i większość członków RB ONZ, w tym dysponujące prawem weta Rosja i Chiny.

O planie nałożenia na Iran nowych sankcji przez USA poinformował jako pierwszy "Washington Post".

Napięcie między Iranem a USA utrzymuje się na wysokim poziomie od czasu, gdy Donald Trump jednostronnie wycofał Stany Zjednoczone z porozumienia z Iranem zawartego przez jego poprzednika, Baracka Obamę (stronami porozumienia są też Rosja, Wielka Brytania, Francja, Chiny i Niemcy). Zgodnie z postanowieniami tego porozumienia sankcje nałożone na Iran zostały zawieszone, w zamian za to, że Teheran odstąpi od prac nad pozyskaniem broni atomowej.

Według Trumpa Iran nie wywiązywał się z tego porozumienia. Podobne stanowisko od początku prezentował Izrael.

Sankcje nałożone od 2018 roku przez USA na Iran - m.in. embargo na sprowadzanie przez inne państwa irańskiej ropy naftowej - były dużym ciosem dla irańskiej gospodarki, która w 2020 roku ucierpiała dodatkowo w związku z pandemią koronawirusa SARS-CoV-2.

Prezydent Iranu, Hassan Rouhani w czerwcu mówił, że jego kraj przechodzi obecnie przez rok, który jest jednym z najtrudniejszych w historii kraju.

Zdaniem ekspertów nowe sankcje, które odcięłyby Iran całkowicie od globalnych rynków finansowych, mogą sprawić, że Teheran zacznie mieć problemy z zapewnieniem mieszkańcom kraju tak kluczowych produktów jak np. leki.

Źródło: Reuters
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA