fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Białoruś

Reuters: Granica Polski z Białorusią pozostaje otwarta

AFP
Granica pomiędzy Polską a Białorusią pozostaje otwarta w piątek rano - informuje Reuters dzień po tym, jak Aleksander Łukaszenko zapowiedział, że Białoruś musi zamknąć granice z Polską i Litwą. Reuters powołuje się przy tym na polskich strażników granicznych.

Łukaszenko zaapelował w czwartek do Litwinów, Polaków i Ukraińców, aby "powstrzymali swoich szalonych polityków i zapobiegli wojnie".

- Granica jest otwarta, nie widzimy żadnych zakłóceń, nie ma kolejek i sygnałów, że granica ma być zamknięta - powiedział cytowany przez Reutersa funkcjonariusz polskiej straży granicznej, który nie chciał jednak występować pod nazwiskiem ze względu na to, że nie jest upoważniony do rozmów z mediami.

Łukaszenko zapowiedział w czwartek zamknięcie granic z Polską i Litwą oraz wzmocnienie kontroli na granicy z Ukrainą.

Białoruś znajduje się w stanie głębokiego kryzysu politycznego po wyborach prezydenckich z 9 sierpnia - od tego dnia na Białorusi trwają protesty przeciwników Łukaszenki, którzy przekonują, że wybory zostały sfałszowane.

Do ponownych wyborów prezydenckich na Białorusi wzywa UE.

"Rzeczpospolita" przedstawiła w czwartek szczegóły polskiego planu, który ma poparcie w UE dla Białorusi. Plan ten miałby umożliwić pokojowe odsunięcie Łukaszenki od władzy.

Źródło: Reuters
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA