fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Chiny

Resort obrony Tajwanu: Chiny nie są gotowe na inwazję

AFP
Potencjał bojowy sił zbrojnych Chin rośnie, ale Pekinowi nadal brakuje potencjału pozwalającego na przeprowadzenie pełnowymiarowego natarcia na Tajwan - pisze w corocznym raporcie na temat potencjału militarnego Chin ministerstwo obrony Tajwanu.

W ostatnich tygodniach aktywność chińskiej armii - i będąca odpowiedzią na nią aktywność sił USA - w pobliżu Tajwanu jest bardzo intensywna. Pekin nigdy nie wyrzekł się użycia siły jako ostatecznej metody przywrócenia kontroli nad Tajwanem, który Chiny uważają za zbuntowaną prowincję.

W Chinach trwa w ostatnich latach modernizacja armii, a chińska marynarka wojenna i lotnictwo regularnie organizują ćwiczenia w pobliżu Tajwanu.

Tajwan odpowiada na to m.in. zwiększaniem budżetu obronnego.

W corocznym raporcie na temat potencjału wojskowego Chin, z którym zapoznał się Reuters, Ministerstwo Obrony Tajwanu przedstawia możliwe scenariusze działań Chin wobec Tajwanu, które obejmują blokadę wyspy i zajmowanie znajdujących się u jej wybrzeży wysepek.

"Ale w operacjach (...) wobec Tajwanu Chiny są nadal ograniczone naturalnymi warunkami geograficznymi Cieśniny Tajwańskiej, a ich sprzęt desantowy i potencjał logistyczny są niewystarczające (do przeprowadzenia inwazji na wyspę - red.)" - czytamy w raporcie.

"(Chiny) nadal nie mają zdolności bojowych pozwalających na pełne natarcie na Tajwan" - głosi raport.

Źródło: Reuters
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA