fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Historia

Nastolatki odgrywają ofiary Holokaustu. Apel Auschwitz

Fotorzepa, Piotr Guzik
Na platformie TikTok pojawiło się zjawisko nagrywania przez młodych ludzi filmów, w których, przebrani w pasiaki lub z gwiazdami Dawida, udają ofiary Holokaustu.

Młodzi ludzie, w makijażach imitujących ślady pobicia lub zadawanych im tortur,  opowiadają o tym, jak zginęli w niemieckich obozach koncentracyjnych.

Inne filmy przedstawiają sceny ludobójstwa Żydów. Tłem takich nagrań często są kadry przedstawiające Auschwitz.

Nagrania opatrzone są hasztagami #Holocaust i #Heaven (niebo), w tle słychać popularne nagrania.

Ten trend na TikToku wywołał burzę w mediach społecznościowych. Sami użytkownicy platformy krytykują autorów filmów, zarzucając im, że tragiczne wydarzenia w czasów wojny wykorzystują do ćwiczeń aktorskich czy robienia sobie makijażu.

Niektórzy autorzy nagrań bronią swoich filmów. Dla 19-letniej Żydówki z Los Angeles, używającej nicka Briana, tego typu zachowanie może być "bardzo wyzwalające" dla osób, których rodziny doświadczyły wojny albo podczas niej zginęły. Dla innych jest to metoda edukowania innych i podnoszenia świadomości na temat Holokaustu.

Większość jednak negatywnie reaguje na to zjawisko, apelując o usunięcie materiałów.

Dyrektorka ds. Ocalałych w amerykańskim Muzeum Holokaustu, Diane Saltzman, naśladowanie doświadczeń Holokaustu hańbi pamięć ofiar, jest obraźliwe dla ocalałych i banalizuje historię.

Na materiały umieszczane na TikToku podobnie zareagowało także Muzeum Auschwitz. "Trend odgrywania ofiar Holokaustu  może mieć charakter krzywdzący lub obraźliwy. Niektóre nagrania są niebezpiecznie  blisko lub już przekraczają granice banalizacji historii" - napisano na profilu Muzeum w mediach społecznościowych. Zdaniem dyrekcji nie należy się jednak spieszyć z oceną tych poczynań, bo motywacje młodych ludzi wydają się bardzo zróżnicowane. "To edukacyjne wyzwanie".

Źródło: Insider.com
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA