fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Prezydent USA

Joe Biden z nominacją prezydencką

AFP
W czasie Krajowej Konwencji Partii Demokratycznej Joe Biden uzyskał formalną nominację swojego ugrupowania i został oficjalnie kandydatem na prezydenta Partii Demokratycznej w nadchodzących wyborach.

Drugiego dnia Konwencji, która - ze względu na pandemię koronawirusa - ma głównie wirtualny charakter, Bidena chwalili byli prezydenci wywodzący się z Partii Demokratycznej - Bill Clinton i Jimmy Carter.

Podczas Konwencji, organizowanej pod hasłem "Przywództwo ma znaczenie", Partia Demokratyczna stara się pokazać Bidena jako kogoś, kto pozwoli USA wrócić do normalności po "chaosie" zafundowanym przez administrację Donalda Trumpa.

- W czasie takim jak ten Gabinet Owalny powinien być centrum dowodzenia - mówił Clinton w nagraniu wyemitowanym w czasie konwencji. - Zamiast tego jest to środek burzy. Jest tylko chaos. Tylko jedna rzecz się nigdy nie zmienia - jego (Trumpa) determinacja, by zaprzeczać odpowiedzialności i przenosić (na innych) winę - dodał.

Podczas konwencji przemawiała też była p.o. prokurator generalna USA, Sally Yates, która oskarżyła prezydenta Trumpa o to, że ten "od momentu objęcia urzędu działał na rzecz swoją, a nie państwa".

Z kolei Colin Powell, były sekretarz stanu w administracji George'a W. Busha, mówił, że Biden "będzie ufał amerykańskim dyplomatom i amerykańskiemu wywiadowi, a nie pochwałom dyktatorów i despotów". - Przeciwstawi się naszym adwersarzom dzięki swojej sile i doświadczeniu - dodał.

Biden ma wygłosić przemówienie, w którym formalnie przyjmie nominację Partii Demokratycznej, w czwartek. W środę wystąpi Kamala Harris, która startuje z Bidenem jako jego kandydatka na wiceprezydenta.

Konwencja Krajowa Partii Republikańskiej, która również ma mieć głównie wirtualny charakter, odbędzie się w przyszłym tygodniu. Trump ma wygłosić przemówienie, w którym zaakceptuje nominację prezydencką swojej partii, we wtorek, w Białym Domu.

Źródło: Reuters
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA