Zamknięcie szkół przedłużone do 24 maja. Matury w czerwcu

- Obecne warunki epidemiczne nie pozwalają na to, abyśmy odwiesili działalność szkół, przedszkoli i żłobków. Zdecydowaliśmy o dalszym ograniczeniu działalności tych placówek do 24 maja - oświadczył minister edukacji Dariusz Piontkowski. Matury rozpoczną się 8 czerwca.

Aktualizacja: 24.04.2020 14:00 Publikacja: 24.04.2020 10:14

Minister edukacji Dariusz Piontkowski

Minister edukacji Dariusz Piontkowski

Foto: Fotorzepa, Jakub Czermiński

W ramach walki z rozprzestrzenianiem się koronawirusa rząd zdecydował o zamknięciu szkół i uczelni - od 12 marca lekcje i zajęcia prowadzone są zdalnie. Zawieszona została także działalność żłobków, klubów dziecięcych i przedszkoli. Ograniczenie miało obowiązywać do 26 kwietnia z możliwością przedłużenia. Pod koniec bieżącego tygodnia rząd miał ogłosić decyzję w sprawie zamknięcia placówek edukacyjnych oraz podać terminy przełożonych egzaminów maturalnych i ósmoklasistów.

Szkoły, przedszkola i żłobki zamknięte do 24 maja

- Dziś maturzyści kończą zajęcia w szkołach. Dziękuję nauczycielom, którzy ich przygotowywali przez trzy lata do egzaminu dojrzałości - powiedział w piątek na konferencji prasowej minister edukacji Dariusz Piontkowski. Dodał iż wie, że przejście na nauczanie zdalne nie było łatwym wyzwaniem.

- Naukę w formie zdalnej kontynuują uczniowie szkół ponadpodstawowych, ponadgimnazjalnych, uczniowie szkół podstawowych. Niestety obecne warunki epidemiczne nie pozwalają na to, abyśmy odwiesili działalność szkół, przedszkoli i żłobków, dlatego zdecydowaliśmy o dalszym ograniczeniu działalności tych placówek. To ograniczenie tym razem przesuwamy na znacznie dłuższy termin, do 24 maja - oświadczył.

- Za kilka dni poinformujemy, czy będzie możliwość w części tych placówek wprowadzenia jakieś formy działalności opiekuńczej - dodał.

Matury w czerwcu i tylko pisemne

Resort edukacji uznał, że egzamin maturalny oraz ósmoklasisty pozwalają "w sposób obiektywny przyjrzeć się temu, jakie umiejętności i wiedzę zdobyli uczniowie i na tej podstawie dokonywać rekrutacji czy do szkół średnich, czy do uczelni".

- Dlatego też uznaliśmy, że będziemy starali się przeprowadzić te egzaminy. Wyznaczyliśmy daty dosyć odległe i dosyć bezpieczne - powiedział Piontkowski zastrzegając, że ostateczne decyzje będą podejmowane wraz z ministrem zdrowia "w zależności od tego, jak będzie rozwijała się sytuacja epidemiczna".

Minister edukacji poinformował, że matury rozpoczną się 8 czerwca egzaminem z języka polskiego. - Potem, w kolejnych dniach - egzaminy z kolejnych przedmiotów, aż do końcówki czerwca - ogłosił.

- Chcielibyśmy, aby w tym roku, ze względu na szczególną sytuację epidemiczną, (egzaminy maturalne - red.) nie miały części ustnej. Będą to więc tylko matury pisemne - dodał.

Egzamin dodatkowy dla tych, którzy "z różnych powodów zdrowotnych, losowych nie będą mogli wziąć udziału w egzaminie maturalnym w pierwszym terminie" zaplanowano na początek lipca. - Przewidujemy, że mniej więcej do 11 sierpnia będzie możliwość podania wyników egzaminów maturalnych - przekazał minister edukacji.

Egzaminy poprawkowe - na początku września.

Egzamin dla ósmoklasistów w połowie czerwca

Nowy termin egzaminów dla ósmoklasistów to 16-18 czerwca. Egzaminy potwierdzające kwalifikacje zawodowe rozpoczną się 22 czerwca, natomiast egzaminy zawodowe dla uczniów szkół policealnych mają być przeprowadzone w połowie sierpnia, "aby mogli oni dokończyć praktyki".

- Ten plan przewiduje, że wszyscy uczniowie będą mogli w niewiele różniących się terminach rozpocząć rekrutację do szkół wyższego szczebla - oświadczył szef MEN.

- Planujemy, że wraz z terminem dodatkowym egzamin ósmoklasisty będzie mógł być sprawdzony do końcówki lipca i wtedy uczniowie będą mogli przekazywać świadectwa z oświadczenia z wyników egzaminów do wybranych przez siebie szkół średnich - poinformował minister.

- Mamy nadzieję, że sytuacja epidemiczna pozwoli na to, żeby egzaminy przeprowadzać, oczywiście z zachowaniem rygorów bezpieczeństwa, tak aby np. uczniowie nie siedzieli po dwóch czy trzech w jednej ławce - mówił Piontkowski.

"Możliwość, żeby rok akademicki rozpoczął się w normalnym trybie"

Minister nauki Wojciech Murdzek oświadczył, że proces rekrutacji na studia będzie musiał "zakładać modyfikację i odejście od dotychczasowych przyzwyczajeń" w związku z istotnym przesunięciem terminu wyników matur.

- Przy tych terminach jest możliwość, żeby rok akademicki rozpoczął się w normalnym trybie - dodał Murdzek. Podkreślił, że działalność dydaktyczna na uczelniach jest zawieszona do 24 maja, ale prace naukowo-badawcze mogły i mogą się toczyć. - Mam nadzieję, że one trwają, z zachowaniem warunków bezpieczeństwa - powiedział.

Minister zdrowia Łukasz Szumowski powiedział, że "nie obserwowaliśmy dużego wzrostu zachorowań po świętach Wielkiejnocy". - Dzięki temu mogliśmy ogłosić niedawno pierwsze luzowanie ograniczeń, które były uciążliwe, ale niezbędne - dodał.

Dowiedz się więcej:
Minister zdrowia: Jesienią będziemy borykać się z dwiema chorobami

- Egzaminy zostaną przeprowadzone w maksymalnym reżimie sanitarnym - podkreślił Szumowski.

Do tej pory pod kątem obecności SARS-CoV-2 przebadano w Polsce ponad 250 tys. próbek. Zakażenie koronawirusem wykryto u 10759 osób, a liczba ofiar epidemii wzrosła w piątek do 463. 1944 osoby zakażone ozdrowiały.

Rząd 20 kwietnia rozpoczął pierwszy etap łagodzenia obostrzeń wprowadzonych w ramach walki z epidemią. Decyzje o dalszych krokach mają być podejmowane cyklicznie po analizie danych dotyczących liczby zakażeń koronawirusem.

Nakazy i zakazy

W związku z epidemią SARS-CoV-2 w Polsce od 16 kwietnia każda osoba ma obowiązek zasłaniania ust i nosa w miejscach publicznych. Do odwołania obowiązuje nakaz zachowywania dwumetrowych odstępów między pieszymi oraz zakaz wszelkich zgromadzeń oraz imprez.

Osoby, które nie ukończyły 13. roku życia nie mogą wychodzić z domu bez opieki. Obowiązuje zakaz korzystania z placów zabaw, zakaz wchodzenia do lasów został zniesiony.

Do 26 kwietnia obowiązuje zamknięcie pasażerskiego ruchu lotniczego oraz międzynarodowego ruchu kolejowego.

W mszy lub innym obrzędzie religijnym może uczestniczyć ograniczona liczba osób - jeden uczestnik na 15 metrów kwadratowych powierzchni danego budynku, z wyłączeniem osób sprawujących posługę. Na cmentarzu może przebywać nie więcej niż 50 uczestników podczas jednego pogrzebu, wyłączając z tego osoby sprawujące posługę, a także osoby dokonujące pochowania lub osoby zatrudnione przez zakład lub dom pogrzebowy.

Wszystkie instytucje kultury - m.in. muzea, galerie sztuki, teatry, filharmonie, opery, kina, biblioteki - pozostają zamknięte do odwołania, podobnie jak siłownie, baseny, kluby fitness i taneczne.

Ograniczenia działalności handlowej i usługowej

Działalność handlową w galeriach handlowych mogą prowadzić jedynie branże: spożywcza, kosmetyczna (z wyjątkiem produktów przeznaczonych do perfumowania lub upiększania), artykułów toaletowych i środków czystości, wyrobów medycznych i farmaceutycznych, artykułów remontowo-budowlanych, prasowa, artykułów dla zwierząt oraz paliw.

Od 20 kwietnia do odwołania obowiązują zmienione ograniczenia dotyczące liczby klientów w sklepach, na targach i w placówkach pocztowych (dwie osoby na okienko). W sklepach o powierzchni do 100 metrów kwadratowych mogą przebywać maksymalnie cztery osoby na stanowisko kasowe, w większych - jedna osoba na 15 metrów kwadratowych.

Od poniedziałku do piątku w godzinach od 10:00 do 12:00 sklepy i punkty usługowe mogą przyjmować i obsługiwać jedynie osoby powyżej 65 roku życia. Z "godzin dla seniora" wyłączone są stacje paliw.

Zakłady fryzjerskie i salony kosmetyczne pozostają zamknięte do odwołania. Restauracje, kawiarnie czy bary mogą świadczyć jedynie usługi na wynos i na dowóz.

W ramach walki z rozprzestrzenianiem się koronawirusa rząd zdecydował o zamknięciu szkół i uczelni - od 12 marca lekcje i zajęcia prowadzone są zdalnie. Zawieszona została także działalność żłobków, klubów dziecięcych i przedszkoli. Ograniczenie miało obowiązywać do 26 kwietnia z możliwością przedłużenia. Pod koniec bieżącego tygodnia rząd miał ogłosić decyzję w sprawie zamknięcia placówek edukacyjnych oraz podać terminy przełożonych egzaminów maturalnych i ósmoklasistów.

Pozostało 93% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Edukacja
Klucz odpowiedzi do arkusza Próbnej Matury z Chemii z Wydziałem Chemii UJ 2024
Edukacja
Próbna Matura z Chemii z Wydziałem Chemii Uniwersytetu Jagiellońskiego 2024
Edukacja
Sondaż: Co o rezygnacji z obowiązkowych prac domowych myślą Polacy?
Edukacja
Koniec obowiązkowych prac domowych. Prezes ZNP mówi: Za szybko
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Edukacja
Olimpiada z chemii przepustką do dobrego liceum? MEN nie mówi „nie”