Europejski Urząd Nadzoru Giełd i Papierów Wartościowych (ESMA) postanowił, że urzędy nadzoru w krajach Unii „powinny zgodnie z uprawnieniami okazywać pobłażliwość podmiotom zmuszonym do opóźnienia poza ustawowy termin publikacji sprawozdań finansowych". Spółki giełdowe muszą ogłaszać roczne bilanse w ciągu 4 miesięcy po zakończeniu roku finansowego; jeśli rok kończy się 31 grudnia, to ostatecznym terminem jest 30 kwietnia. ESMA uznał, że należy im dać na to dodatkowe 2 miesiące. Emitenci akcji albo obligacji muszą ponadto publikować półroczne bilanse w ciągu 3 miesięcy, do końca marca dla niektórych firm. W tym przypadku ESMA uważa, że powinny mieć dodatkowy miesiąc.

„Jest to w interesie ochrony inwestorów, przyczyni się do rzetelności rynków finansowcyh w Unii" — cytuje Reuter komunikat. Urząd zapowiedział ponowną ocenę w razie konieczności potencjalnej potrzeby przedłużenia tego okresu. Niektóre kraje Unii już wydłużyły okres publikowania bilansów, „toteż ten komunikat ma zastosowanie w krajach, które dotąd nie wprowadziły zmian w ustawodawstwie albo nie zamierzają ich wprowadzić".

Izba wyższa parlamentu Niemiec zatwierdziła tego samego dnia pakiet posunięć łagodzących przepisy dla firm w 2020 r., z możliwością ich przedłużenia na 2021 r., jeśli będzie konieczne. Ten pakiet pozwala firmom zwoływać w dowolnym czasie w roku finansowym walnych zgromadzeń akcjonariuszy, wcześniej musiały to zrobić w ciągu 8 miesięcy. Kilka innych krajów podjęło kroki zmniejszające obciążenia firm związane ze sprawozdawczością i ich organów nadzoru z powodu trudniejszego zbierania i sprawdzania informacji na czas.. Niemcy i inne kraje pozwoliły organom nadzoru do przyznawania, że mogą nie być w stanie wysyłać swych ludzi do firm w celu sprawdzania takich danych.