fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Uchodźcy

Migranci na granicy turecko-greckiej tracą nadzieję

AFP
Kiedy w zeszłym tygodniu Sawsan al-Musawa usłyszała, że prezydent Tayyip Erdogan otworzył granice Turcji dla migrantów, aby mogli dotrzeć do Europy, syryjska matka czwórki dzieci opuściła obóz dla uchodźców we wschodniej Turcji i udała się na zachód do granicy z Grecją. Sześć dni później Musawa i jej dzieci, w tym dwóch synów z porażeniem mózgowym, obozują na dworcu autobusowym w przygranicznym mieście Edirne, zmęczeni, sfrustrowani i źli, ponieważ ich marzenie o nowym życiu w Europie nagle skończyło się na granicy UE.

- Dlaczego on (Erdogan) nam to zrobił, skoro wiedział, że Grecja nie pozwoli nam przejść? - zastanawia się Syryjka.

Tysiące migrantów z Syrii, Afganistanu, Iranu, Pakistanu i Afryki koczuje w pobliżu granicy z Grecją. Większość z nich jest zdezorientowanych i nie mają pewności, co dalej robić.

Cześć osób poświęciła swoje oszczędności, by przebyć 1300 kilometrów z obozu dla uchodźców w południowo-wschodniej części Turcji.

Inni zaczęli wsiadać do autobusów, by wrócić do miejsc w całej Turcji, gdzie zbudowali tymczasowe miejsca zamieszkania, wykonując prace dorywcze.

Mężczyźni, kobiety i dzieci, którzy wciąż wierzą, że dostaną się do UE, siedzieli nad brzegiem Maricy, żywiąc się ciastkami, przekąskami ziemniaczanymi i napojami rozdawanymi przez lokalne organizacje charytatywne.

Turecka policja zamknęła główny most w Edirne w kierunku greckiej granicy dla migrantów i dziennikarzy, pozwalając na przejazd tylko miejscowej ludności.

Kryzys rozpoczął się w ubiegłym tygodniu po tym, jak Turcja, przyjmująca 3,6 mln syryjskich uchodźców, oświadczyła, że nie będzie już przestrzegać porozumienia z 2016 roku, aby powstrzymać przepływy migracyjne do Unii Europejskiej w zamian za pomoc w wysokości miliardów euro.

- Erdogan wykorzystuje nas do tego, by naciskać na Unię Europejską, by zdobyć pieniądze - powiedział Tamam Srmini, 21-latek z syryjskiego miasta Aleppo. - Musimy spróbować. Nie mamy wyboru. Nie mamy żadnej przyszłości w Turcji - dodał.

Źródło: Reuters
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA