fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Medycyna i zdrowie

Koronawirus bardziej zaraźliwy. "Jest gorzej niż przewidywaliśmy"

AFP
- To oznacza, że sytuacja jest o wiele gorsza niż zakładaliśmy - powiedział dr William Schaffner z amerykańskiego Centrum Kontroli i Prewencji Chorób w reakcji na informacje z Chin, że nowym koronawirusem można zarazić się od człowieka, u którego nie widać objawów.

Chiński minister Ma Xiaowei, szef Państwowej Komisji Zdrowia, powiedział w niedzielę, że koronawirusem z Wuhan można zarazić się od człowieka, u którego nie widać objawów.

- To zmienia postać rzeczy - powiedział cytowany przez CNN dr William Schaffner, specjalista ds. chorób zakaźnych z Centrum Medycznego Uniwersytetu Vanderbilta w stanie Tennessee.

Czytaj także:
Prezydent Chin o wirusie z Wuhan: Sytuacja jest poważna

Jak podkreślają eksperci, sytuacja, gdy na przestrzeni dni lub tygodni niewykazujące objawów choroby osoby zarażone roznoszą wirusa znacznie utrudnia opanowanie epidemii.

- Doniesienia z Chin oznaczają, że infekcja jest znacznie bardziej zaraźliwa niż początkowo sądziliśmy  - skomentował Schaffner. - Jest gorzej niż przewidywaliśmy - dodał.

Według ekspertów amerykańskiego Centrum Kontroli i Prewencji Chorób, okres inkubacji koronawirusa wynosi ok. dwa tygodni.

- Na podstawie dostępnych informacji uważamy, że ryzyko zarażenia się od osoby niewykazującej objawów jest niewielkie - mówiła w piątek dr Jennifer Layden, epidemiolog z Departamentu Zdrowia stanu Illinois.

Zdaniem Schaffnera, jeśli informacje przekazane przez chińskiego ministra są prawdziwe, należy ponownie zastanowić się nad strategią walki z epidemią.

Dyrektor Państwowego Instytutu Alergii i Chorób Zakaźnych USA dr Anthony Fauci oświadczył, że amerykańscy eksperci chcieliby udać się do Chin i zweryfikować informacje o rozprzestrzenianiu się koronawirusa, ale jak dotąd nie otrzymali oficjalnego zaproszenia od chińskich władz.

Część specjalistów sceptycznie podchodzi do rewelacji chińskiego ministra zdrowia.

- Poważnie wątpię, by przedstawiciele Chin mieli jakiekolwiek dane potwierdzające tezę Ma - powiedział CNN Michael Osterholm z Uniwersytetu Minnesoty.

- W ciągu 17 lat badań nad koronawirusami nie spotkałem się z ani jednym przypadkiem osoby, która roznosiła wirusa w okresie inkubacji - podkreślił. Dodał, że przeczucie mówi mu, że świat szybko upora się z epidemią.

Z najnowszych danych wynika, że liczba ofiar śmiertelnych koronawirusa, który pojawił się pod koniec 2019 roku w chińskim Wuhan, wzrosła do 80. W ciągu ostatniej doby liczba zachorowań w Chinach wywołanych nowym koronawirusem wzrosła o 30 proc. - do 2744.

Chiński rząd zapowiedział, że w związku z walką z koronawirusem przedłuży przerwę noworoczną, związaną z nadejściem Chińskiego Nowego Roku o trzy dni - do 2 lutego. W ten sposób władze chcą powstrzymać rozprzestrzenianie się wirusa.

Wciąż nie wiadomo jak groźny jest nowy koronawirus i jak szybko może się rozprzestrzeniać. Koronawirus z Wuhan może wywoływać wirusowe zapalenie płuc.

Wirus miał pojawić się na targu z owocami morza w Wuhan pod koniec 2019 roku. Ma pochodzenie odzwierzęce - prawdopodobnie pierwsi chorzy zarazili się nim jedząc mięso dzikich zwierząt (wiele wskazuje na to, że były to węże).

WHO jak na razie nie ogłosiła koronawirusa globalnym zagrożeniem dla zdrowia.

Francja, Włochy, Japonia i USA zamierzają ewakuować swoich obywateli z Wuhan.

Źródło: CNN
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA