fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Polityka

Francja: Odchodzi urzędnik odpowiedzialny za reformę emerytalną

AFP
Jean-Paul Delevoye, wysoki komisarz ds. emerytur odchodzi "z własnej inicjatywy" z francuskiego rządu - podał Pałac Elizejski.

Delevoye zajmował się w rządzie kontrowersyjną reformą emerytalną przeciwko której od 12 dni protestują Francuzi. Reforma ma ujednolicić system emerytalny i pozbawić liczne grupy zawodowe przywilejów w tym zakresie. Rząd chce stworzyć zachęty do pracowania dłużej niż do osiągnięcia wieku emerytalnego, który po reformie ma wynosić 62 lata dla wszystkich Francuzów i Francuzek.

Delevoye odchodzi w związku z ujawnieniem nieprawidłowości w jego oświadczeniach majątkowych.

72-letniemu urzędnikowi zarzucano, że prawu, nie umieścił w swoim oświadczeniu majątkowym informacji na temat 13 swoich miejsc pracy.

Delevoye miał pracować m.in. dla think tanku Parallaxe, z którego pobierał wynagrodzenie w wysokości ponad 5 tys. euro miesięcznie. Delevoye nie wspomniał też o pracy dla Francuskiej Federacji Ubezpieczycieli.

Łącznie, z tytułu pracy w tych wszystkich miejscach, których nie wskazał w oświadczeniach majątkowych, miał od września 2017 roku, gdy powierzono mu pracę nad reformą emerytalną, zarobić co najmniej 123 tys. euro.

Prezydent Emmanuel Macron i rząd Edouarda Philippe'a nie chcą iść na ustępstwa wobec związkowców podkreślając, że reforma systemu emerytalnego jest niezbędna.

Tymczasem związki zawodowe alarmują, że po reformie Francuzi będą musieli pracować dłużej, za mniej pieniędzy. Protestujący zapowiadają, że pozostaną na ulicach do momentu wysłuchania ich przez rząd.

Źródło: AFP
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA