Dotąd doustną antykoncepcję hormonalną kobiety przyjmowały codziennie lub z kilkudniowymi przerwami. Naukowcy testują jednak teraz tabletkę, którą połyka się raz na miesiąc. Badania nad prototypem pigułki prowadzą naukowcy z Harvard Medical School i Massachusetts Institute of Technology.

Jak działa pigułka?

Po połknięciu, pigułka przez miesiąc pozostaje w żołądku i uwalnia do organizmu odpowiednią dawkę hormonów. Prototyp tabletki jest w kształcie gwiazdki, po dotarciu do żołądka rozwija się i stopniowo uwalnia hormony. Tabletka po zakończeniu pracy rozpada się i zostaje wydalona z organizmu. Badacze podkreślają, że kobiety, które chciałyby przyjmować pigułkę nie powinny mieć problemów z trawieniem i wydalaniem pokarmów, spowodowanych obecnością leku w żołądku, gdyż została ona zaprojektowana tak, aby była odporna na atak kwasu żołądkowego.

Z badań, które opublikowano w czasopiśmie "Science of Translational Medicine” wynika, że naukowcy testowali pigułkę na świniach. Szacują, że próby na ludziach rozpoczną się w ciągu kilku lat. Jeżeli testy się powiodą, schemat działania pigułki będzie można wykorzystać także przy podawaniu innych leków o długim działaniu.

Skuteczność pigułki

Doustną antykoncepcję hormonalną powinno przyjmować się codziennie. Przy założeniu, że jest odpowiednio przyjmowana, jej skuteczność wynosi 99 proc. Badania wskazują jednak, że kobiety często zapominają lub pomijają przyjęcie tabletki, co prowadzi do zmniejszenia jej skuteczności. Dostępne są już także inne środki antykoncepcyjne, takie jak zastrzyki, które przyjmuje się co dwa miesiące lub plastry, wymagające zmiany co tydzień.

Pigułka antykoncepcyjna, którą można przyjmować raz na 30 dni byłaby więc nie tylko dużo ułatwieniem dla kobiet, ale także umożliwiłaby większą kontrolę nad płodnością.

Co uważają eksperci?

Jak podkreśliła dr Diana Mansour z Wydziału Zdrowia Seksualnego i Rozrodczego powiedziała, „koncepcja comiesięcznej doustnej pigułki antykoncepcyjnej jest atrakcyjna i może potencjalnie poszerzyć wybór środków antykoncepcyjnych”. - Teoretycznie pigułka miesięczna może być bardziej skuteczna niż obecne doustne środki antykoncepcyjne, które kobiety muszą przyjmować codziennie - powiedziała. - Jednak opracowanie tak nowatorskiego środka antykoncepcyjnego jest wciąż w początkowej fazie. Czekamy na dalsze badania w tej dziedzinie - podkreśliła.

Zdaniem Anatole Menon-Johansson, „jest to ekscytujący przełom w zakresie opcji antykoncepcyjnych”. - Poszerzenie zakresu dostępnych metod jest z pewnością pozytywne - stwierdził. - Konieczne są jednak dodatkowe prace w celu zapewnienia, że ??dawka może być dostarczona na poziomie wystarczającym do stłumienia owulacji, a następnie takie podejście będzie musiało zostać przetestowane na ludziach - zaznaczył.