fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Dyplomacja

Turcja: Nie szantażujemy NATO ws. obrony Polski. Mamy prawo weta

AFP
- Turcja nie szantażuje NATO odrzuceniem planu obronnego dla Krajów Bałtyckich i Polski. Turcja ma prawo weta wewnątrz Sojuszu - stwierdził przedstawiciel tureckich władz w rozmowie z Reutersem. Słowa te zacytowała również turecka Agencja Anatolia.

Przed szczytem NATO w Londynie przedstawiciel administracji tureckiej podkreślił w rozmowie z Reutersem, że "nie ma czegoś takiego jak szantaż Turcji, takie określenie jest nieakceptowalne".

- NATO jest instytucją, w której Turcja ma pełne prawo weta, politycznie i wojskowo, obowiązują tu procedury - dodał rozmówca Reutersa.

W ubiegłym tygodniu Reuters informował, że Turcja chce zablokować nowe plany obronne NATO dla Krajów Bałtyckich i Polski do czasu uzyskania wsparcia dla swojej ofensywy w Syrii prowadzonej przeciwko kurdyjskim milicjom.

Ankara wyjaśniała, że impas ws. planów obronnych to wina USA, które wycofały poparcie dla planu obrony Turcji.

Turcja przeprowadziła w północnej Syrii ofensywę, która była wymierzona w Kurdów z Powszechnych Jednostek Ochrony (YPG), sojuszników USA w walce z Daesh. Turcy wyparli Kurdów z szerokiego na 30 km pasa przy granicy Turcji i Syrii tworząc tam strefę bezpieczeństwa, do której Ankara ma chcieć przenieść nawet 2 mln syryjskich uchodźców przebywających obecnie w Turcji.

Działania Turcji w Syrii spotkały się z ostrym sprzeciwem m.in. Francji.

Źródło: Reuters
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA