fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Polityka

Nieoficjalnie: Socjaliści wygrywają. Sukces VOX

AFP
Hiszpańska Socjalistyczna Partia Robotnicza Pedro Sancheza wygrała wybory parlamentarne w Hiszpanii. Z sondażu firmy GAD3 wynika, że uzyskała między 114 a 119 mandatów. Sukces odniosła ultraprawicowa partia VOX, która podwoiła liczbę mandatów.

Drugie miejsce w wyborach zdobyła prawicowa Partia Ludowa. Partia Pabla Casado, która dwukrotnie rządziła Hiszpanią zdobywając większość parlamentarną, tym razem zdobyła 85-90 mandatów.

Czytaj także: Zielonka: Hiszpański rebus

Największy sukces odniosła VOX. Ta ultraprawicowa partia, której przewodzi Santiago Abascal, w poprzednich wyborach wprowadziła do parlamentu 24 deputowanych.

Dziś - zdobyła 56-59 mandatów.

W hiszpańskim parlamencie znajdą się w nim m.in. przedstawiciele separatystycznych ugrupowań z Katalonii: Kandydatury Jedności Ludowej (CUP), która może liczyć na 3-4 mandaty, Republikańskiej Lewicy Katalonii (ERC) oraz bloku Razem dla Katalonii (JxCat). Wszystkie trzy mogą liczyć na ok. 25 mandatów.

W Kongresie Deputowanych zasiądą też najprawdopodobniej przedstawiciele separatystycznych ugrupowań z Kraju Basków: PNV i Bildu, która łącznie mogą mieć - w zależności od statecznych wyników - do 10 mandatów.

Do 350-osobowego parlamentu kilka partii wprowadzi po kilku swoich przedstawicieli, co sprawi, że będzie to najbardziej rozdrobniony Kongres Deputowanych w historii.

Źródło: Interia
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA