fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Rząd PiS

Nowy rząd Morawieckiego. Ujawniono skład Rady Ministrów

Na czele rządu ponownie stanąć ma Mateusz Morawiecki
AFP
Na czele rządu PiS pozostanie Mateusz Morawiecki. Znikną resorty energii oraz przedsiębiorczości, podzielone zostaną ministerstwa środowiska oraz spraw zagranicznych. Powstanie Ministerstwo Nadzoru Właścicielskiego oraz Ministerstwo Zarządzania Funduszami.

W piątek w siedzibie Prawa i Sprawiedliwości przy ul. Nowogrodzkiej w Warszawie odbyło się posiedzenie Komitetu Politycznego PiS, po którym zmiany w rządzie zostały podane do wiadomości. Na konferencji prasowej wystąpili premier Mateusz Morawiecki oraz prezes PiS Jarosław Kaczyński.

Kaczyński: spowolnienie gospodarcze następuje

- Skład rządu, który został przedstawiony przez pana premiera, został po dyskusji zaakceptowany przez Komitet Polityczny PiS - poinformował Kaczyński dodając, że rząd ma "w wielkiej mierze" charakter kontynuacyjny. - To jest kontynuacja dobrej zmiany - ocenił.

- Chcemy w ciągu tych czterech lat rządów, które nas czekają przed kolejnymi wyborami parlamentarnymi, zrobić wszystko, by sytuacja Polaków za cztery lata była lepsza, i to pod każdym względem, niż dzisiaj, począwszy od ich sytuacji materialnej, a skończywszy na ochronie ich zdrowia, ich bezpieczeństwa, łatwości poruszania się - mówił prezes Prawa i Sprawiedliwości.

- Chcemy po prostu dokonać postępu i odeprzeć niebezpieczeństwa, które mogą się pojawić, np. związane z możliwym poważniejszym spowolnieniem gospodarczym, bo nie chcę używać słowa "kryzys" - zaznaczył, przyznając, że to spowolnienie "rzeczywiście w tej chwili następuje". - Mamy plan, aby skutki tego spowolnienia w Polsce były żadne, albo w każdym razie zupełnie minimalne - zadeklarował mówiąc, że temu ma służyć skład nowego rządu.

Morawiecki: będziemy realizowali to, co zapowiedzieliśmy

- Polacy po raz drugi z rzędu powierzyli Prawu i Sprawiedliwości samodzielne rządy. Chcemy kontynuować wszystkie nasze zapowiedzi, wszystkie nasze programy. W duchu wiarygodności będziemy w pełni realizowali to, co zapowiedzieliśmy wcześniej - oświadczył Mateusz Morawiecki przed ogłoszeniem proponowanego składu gabinetu. Premier wyraził przekonanie, że nowy rząd będzie "bardzo sprawną drużyną", która będzie ze sobą współpracowała. Celem rządu ma być m.in. budowa polskiego modelu państwa dobrobytu, mówił Morawiecki, i dogonienie średniej unijnej poziomu życia.

Zmiana w resorcie finansów

Ze stanowiskiem ministra pożegna się Jerzy Kwieciński, dotychczasowy szef resortów inwestycji i rozwoju oraz finansów. - Chcę podziękować Jerzemu Kwiecińskiemu, który zdecydował się kontynuować w innych miejscach swoją misję, swoje działania. Jurek był jednym z moich najbliższych współpracowników. Znakomity minister. Bardzo dziękuję panu ministrowi Kwiecińskiemu za wszystkie wyzwania, których się podejmował i które tak skutecznie potrafił adresować - powiedział premier. Nowym ministrem finansów ma zostać Tadeusz Kościński.

Tadeusz Kościński ma objąć resort finansów
Fotorzepa, Piotr Guzik

Zmiany w MSZ i Ministerstwie Środowiska

Premier zapowiedział, że w resorcie spraw zagranicznych nastąpi "istotna zmiana". Szefem ministerstwa pozostanie Jacek Czaputowicz, ale "pion europejski" ma zostać wydzielony i stać się częścią KPRM, a kierować nim ma Konrad Szymański.

Z Rady Ministrów odejdzie Henryk Kowalczyk, dotychczasowy szef Ministerstwa Środowiska. Jego resort zostanie podzielony na dwie części - Ministerstwo Środowiska zajmujące się zasobami naturalnymi (z Michałem Wosiem na czele) oraz resort ds. klimatu (z ministrem Michałem Kurtyką).

Wielu ministrów zachowa teki

W rządzie pozostaną m.in. wicepremierzy Piotr Gliński, Jarosław Gowin i Jacek Sasin. Ten ostatni ma zostać ministrem nadzoru właścicielskiego i zajmować się nadzorem nad większością spółek Skarbu Państwa.

Na czele resortu obrony narodowej pozostanie Mariusz Błaszczak. Nie zmienią się także szefowie resortów zdrowia, spraw wewnętrznych, sprawiedliwości oraz rolnictwa.

W Ministerstwie Rozwoju Jadwiga Emilewicz ma zajmować się także kwestiami turystyki oraz budownictwa, w tym planowaniem przestrzennym.

Premier nie ujawnił nazwiska osoby, która na stanowisku ministra sportu zastąpi Witolda Bańkę, który został przewodniczącym Światowej Agencji Antydopingowej.

Nowy rząd PiS mają tworzyć:

Prezes Rady Ministrów - Mateusz Morawiecki
Wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego - Jarosław Gowin
Wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego - Piotr Gliński
Wicepremier, minister ds. nadzoru właścicielskiego - Jacek Sasin
Minister spraw wewnętrznych, koordynator służb specjalnych - Mariusz Kamiński
Minister sprawiedliwości - Zbigniew Ziobro
Minister obrony narodowej - Mariusz Błaszczak
Minister finansów - Tadeusz Kościński
Minister zdrowia - Łukasz Szumowski
Minister spraw zagranicznych - Jacek Czaputowicz
Minister ds. europejskich - Konrad Szymański
Minister edukacji narodowej - Dariusz Piontkowski
Minister rozwoju (odpowiedzialna też za turystykę i budownictwo) - Jadwiga Emilewicz
Minister infrastruktury - Andrzej Adamczyk
Minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej - Marek Gróbarczyk
Minister cyfryzacji - Marek Zagórski
Minister rodziny, pracy i polityki społecznej - Marlena Maląg
Minister rolnictwa i rozwoju wsi - Jan Krzysztof Ardanowski
Minister środowiska - Michał Woś
Minister ds. klimatu - Michał Kurtyka
Minister zarządzania funduszami - Małgorzata Jarosińska-Jedynak
Minister sportu - kandydat nie został wskazany
Szef KPRM - Michał Dworczyk

Październikowe wybory do Sejmu wygrała Zjednoczona Prawica, która startując jako KW PiS zdobyła 43,59 proc. głosów. Z 235 mandatów uzyskanych przez Zjednoczoną Prawicę, 199 przypadło PiS-owi Jarosława Kaczyńskiego, 18 Solidarnej Polsce Zbigniewa Ziobry, a 18 Porozumieniu Jarosława Gowina.

30 października na trwającym kilka godzin zebraniu Rada Koalicyjna Zjednoczonej Prawicy uzgodniła strukturę nowego rządu i potwierdziła rekomendację dla Mateusza Morawieckiego jako kandydata na premiera.

Przed ogłoszeniem składu rządu politycy Zjednoczonej Prawicy zapowiadali, że zmieni się struktura gabinetu, w tym kompetencje i nazwy niektórych resortów.

Zgodnie z konstytucją, w Polsce premiera desygnuje prezydent, wybierając zazwyczaj osobę wskazaną przez większość parlamentarną. Desygnowany premier przedstawia prezydentowi proponowany skład Rady Ministrów. Następnie w ciągu 14 dni od pierwszego posiedzenia Sejmu lub przyjęcia dymisji rządu prezydent powołuje premiera i członków Rady Ministrów.

Kandydat na premiera ma 14 dni od powołania przez prezydenta, by przedstawić Sejmowi plan działania swego rządu z wnioskiem o wotum zaufania. Do uchwalenia wotum potrzeba bezwzględnej większości głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA