fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Prawo drogowe

Już w listopadzie duże zmiany w Kodeksie drogowym: korytarze życia i jazda na suwak

Adobe Stock
Już w listopadzie na polskich drogach zaczną obowiązywać przepisy o korytarzach życia i jeździe na suwak.

Regulacje dotyczące korytarzy życia i jazdy na suwak mogą wejść w życie już w listopadzie. We wtorek w sejmowej Komisji Infrastruktury odbyło się pierwsze czytanie nowelizacji kodeksu drogowego, która je wprowadza. Godzinę po zakończeniu obrad komisji sprawozdanie z prac nad projektem dopisano już do porządku trwającego właśnie posiedzenia Sejmu. Wszystko wskazuje więc na to, że w środę nowelizacja zostanie uchwalona.

Po co komu te zmiany? Wielu kierowców nie ma dziś pojęcia, że każda minuta zwłoki w dotarciu na miejsce wypadku może oznaczać ludzką tragedię. Policja twierdzi, że potrzebne są przepisy, które pokażą kierowcom, jak należy się zachować na drodze w trakcie wypadku. Zmiany w prawie mają stworzyć jednoznaczne zasady zachowania kierowców w dwóch istotnych sytuacjach drogowych: gdy trzeba umożliwić służbom ratowniczym szybkie dotarcie na miejsce wypadku, a także gdy zwężenie drogi ogranicza liczbę dostępnych pasów.

– Rozwój sieci autostrad i dróg ekspresowych w Polsce stawia przed nami nowe wyzwania. Dlatego chcemy pomóc polskim kierowcom w wykształceniu nawyków poprawiających bezpieczeństwo na drogach szybkiego ruchu – tłumaczył projekt minister Andrzej Adamczyk.

Czytaj także:

Jazda na suwak – co to znaczy? To zachowanie odpowiedniej kolejności przejazdu, kiedy co najmniej dwa pasy łączą się w jeden. Dziś samochody, które zajmują kończący się pas, muszą ustąpić pierwszeństwa lub liczyć na miły gest kierowców zajmujących sąsiedni pas. Nowe prawo to zmieni. Samochody będą jeździły naprzemiennie. Dokładnie obrazuje to poniższa ilustracja.

Adobe Stock

Korytarz życia – co to jest? Kierowcy będą mieli obowiązek ustąpić w jasno sprecyzowany sposób miejsca samochodowi jadącemu na sygnale. To szczególnie istotne na autostradach i drogach ekspresowych. W skrócie – kierowcy poruszający się lewym skrajnym pasem muszą zjechać na lewo, a poruszający się pozostałymi pasami – na prawo, tak aby umożliwić swobodny przejazd pojazdom ratunkowym. Dokładnie obrazuje to poniższa ilustracja.

Pomysł utworzenia korytarzy podsunęli strażacy. Do wyobraźni kierowców próbują przemówić już od dawna. Strażacy ochotnicy z Czernej i Ujazdu Górnego filmują zachowania kierowców, a opatrzone komentarzem materiały publikują na stronie internetowej.

Korytarze życia uregulowano w przepisach drogowych wielu krajów, m.in. w Niemczech, Czechach i Austrii. Przy drogach ustawiono tam nawet specjalne znaki informacyjne, które pokazują kierowcom, jak mają się zachować, kiedy zaczyna się tworzyć korek. Za niezjechanie na bok grozi tam kara, np. w Niemczech to 320 euro (do niedawna było to 20 euro).

Kierowcy muszą jednak pamiętać, że już dziś policja może wystawić mandat za utrudnianie akcji ratunkowej. Przykład? Na autostradzie A4 zderzyły się dwie ciężarówki. Z tego powodu kierowcy w korku utworzyli korytarz życia. Niektórzy z nich zaczęli jednak jechać pod prąd i zablokowali przejazd dla służb ratunkowych. Bezmyślni kierowcy zostali szybko namierzeni. Zapłacili po 500 zł mandatu i dostali po 6 pkt karnych.

Etap legislacyjny: po pierwszym czytaniu w Sejmie

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA