fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Prezydent USA

Biden do Warren i Sandersa: Powiedzcie, ile kosztuje wasz plan

AFP
W czasie debaty prawyborczej w Houston Joe Biden zaapelował do swoich najpoważniejszych rywali w wyścigu po nominację prezydencką Partii Demokratycznej - Elizabeth Warren i Berniego Sandersa - aby ci "byli szczerzy" i przyznali ile będzie kosztować proponowana przez nich reforma systemu służby zdrowia.

W debacie wzięło udział 10 kandydatów Partii Demokratycznej w prawyborach, którzy cieszą się obecnie najwyższym poparciem.

Tak jak podczas poprzednich debat prawyborczych w trakcie debaty w Houston kandydaci ścierali się w kwestii reformy służby zdrowia.

Biden, który przez osiem lat był wiceprezydentem w czasach prezydentury Baracka Obamy powiedział, że będzie ją reformował w oparciu o reformę przeprowadzoną przez Obamę - tzw. Obamacare (Affordable Care Act) i oskarżył Elizabeth Warren i Berniego Sandersa o to, że ci chcą zniszczyć tę reformę programem Medicare for All, która - jak mówił - wyeliminuje z rynku prywatnych ubezpieczycieli.

- Wiem, że senator (Warren) powie, że jest za Berniem. Cóż, ja jestem za Barackiem. Uważam, że Obamacare działała - mówił Biden prosząc jednocześnie, aby Warren i Sanders wyjaśnili, jak chcą zapłacić za reformę służby zdrowia w proponowanej przez siebie formie. - Chodzi o szczerość, uczciwość - dodał.

Warren, senator z Massachusetts, która pnie się w górę w sondażach, chwaliła wysiłki podjęte przez Obamę, ale dodała, że jego reforma nie jest wystarczająca.

- Teraz pytanie brzmi jak najlepiej ją poprawić - stwierdziła dodając, że po wprowadzeniu programu Medicare for All najbogatsi zapłacą więcej, a klasa średnia zapłaci mniej za dostęp do służby zdrowia.

Sanders, który wniósł projekt reformy systemu opieki zdrowotnej znany jako Medicare for All pod obrady Senatu dodał, że program bazujący na istniejącym programie Medicare, który obejmuje Amerykanów w wieku 65 lat i starszych i gwarantuje im ubezpieczenie zdrowotne, jest najbardziej efektywnym kosztowo podejściem. Reuters przypomina, że według niektórych analityków objęcie wszystkich Amerykanów takim programem kosztowałoby 32 biliony dolarów w ciągu 10 lat.

Biden podkreślał z kolei, że proponowana przez niego reforma dałaby Amerykanom wybór - mogliby np. nadal korzystać z prywatnych ubezpieczeń, gdyby byli z nich zadowoleni.

- Nigdy nie spotkałam nikogo, kto lubi swojego ubezpieczyciela - replikowała Warren.

Źródło: Reuters
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA