fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Kosmos

Naukowcy: Tajemniczy zielony błysk w odległej galaktyce

NASA, JPLCaltech
Naukowcy obsługujący NuSTAR – satelitę astronomicznego agencji NASA wyposażonego w teleskop kosmiczny - zaobserwowali zaskakujący zielony błysk z tajemniczego źródła w centrum odległej galaktyki. Dalsze obserwacje wykazały, że błysk zniknął w ciągu dwóch tygodni - czytamy w amerykańskim "Newsweeku".

Naukowcy pracujący pod kierownictwem Hannah Earnshaw z Caltechu zaobserwowali zieloną plamę podczas obserwacji prowadzonych za pomocą satelity NuSTAR. Misjyego obiekt, który często przyćmiewa galaktyki. 

Obraz dostarczany przez satelitę, przedstawiający galaktykę spiralną (NGC 6946 nazywaną "Galaktyką fajerwerkiem", ze względu na dużą liczbę supernowych), zazwyczaj przedstawia supernowe jako zielone i niebieskie punkty.

Na jednym z ostatnich zdjęć widać jednak coś jeszcze. W dolnej części zdjęcia widać dodatkową zieloną kropkę, której nie zaobserwowano 10 dni wcześniej. Dalsze obserwacje prowadzone również przy użyciu teleskopu kosmicznego Chandra wykazały, że źródło zielonego błysku znikło po ok. dwóch tygodniach. Zespół badaczy określił błysk jako ULX-4 - czwarty, niewyjaśniony dotąd wybuch w obserwowanej galaktyce.

- 10 dni to naprawdę krótki czas na to, by tak jasny obiekt mógł się pojawić - oświadczyła Earnshaw. - Zazwyczaj za pomocą NuSTAR obserwujemy bardziej stopniowe zmiany - dodała. - W tym przypadku mieliśmy wielkie szczęście, że uchwyciliśmy źródło (błysku) zmieniające się tak ekstremalnie szybko, co jest bardzo ekscytujące - podkreśliła.

Zdaniem badaczy zaobserwowane źródło zielonego światła raczej nie było supernową, ponieważ nie zaobserwowano błysku wybuchu.

Według naukowców do pojawienia się zielonego błysku mogło doprowadzić pochłonięcie przez czarną dziurę pobliskiej gwiazdy - kiedy grawitacja czarnej dziury zaczyna wciągać gwiazdę materia porusza się niezwykle szybko i nagrzewa się, wytwarzając promieniowanie rentgenowskie. Zwykle jest ono długowieczne - czarna dziura, która pochłania gwiazdę błyskawicznie jest zjawiskiem znacznie rzadszym.

Innym wyjaśnieniem pojawienia się zielonego błysku może być obecność gwiazdy neutronowej - niezwykle małego, gęstego obiektu, który powstaje w wyniku zapadnięcia się jądra dużej gwiazdy. Gwiazdy neutronowe emitują niezwykle silne pole magnetyczne, które przyciąga materię do ich powierzchni, co doprowadza do emisji promieniowania.

Źródłem błysku może być też nieznane dotąd zjawisko - przyznają naukowcy.

Źródło: Newsweek
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA