fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Konflikty zbrojne

Minister z Pakistanu: Czuję, że jesienią będzie wojna z Indiami

AFP
Minister ds. kolei Pakistanu Sheikh Rasheed Ahmad - jak donoszą pakistańskie media - podczas wystąpienia w Rawalpindi oświadczył, że przeczuwa, iż pełnowymiarowa wojna między Indiami a Pakistanem wybuchnie w październiku lub listopadzie tego roku.

Relacje Indii i Pakistanu są napięte, po tym jak indyjskie władze zdecydowały się odebrać specjalny status Dżammu i Kaszmirowi, jedynemu stanowi Indii zamieszkiwanemu w większości przez muzułmanów, który jest jednocześnie przedmiotem sporu terytorialnego między Indiami a Pakistanem (o Kaszmir toczyły się już trzy wojny, jedna z nich doprowadziła do oderwania się od Pakistanu Bangladeszu).

Po odebraniu Dżammu i Kaszmirowi specjalnego statusu w stanie tym mogą osiedlać się, podejmować pracę, a także pobierać edukację osoby spoza stanu - co rodzi obawy Pakistańczyków, że Indie będą chciały zmienić strukturę społeczną stanu.

Wiosną 2019 roku Indie i Pakistan znalazły się na krawędzi wojny, po tym jak Indie odpowiedziały na zamach na terenie Dżammu i Kaszmiru na funkcjonariuszy indyjskiej formacji paramilitarnej (zginęło w nim ok. 40 osób) bombardowaniem celów w pakistańskiej części Kaszmiru. W tamtym czasie doszło też do walki powietrznej między siłami powietrznymi Pakistanu i Indii, w czasie której obie strony miały stracić maszyny (choć doniesienia o strąceniu pakistańskiego myśliwca przez Indie nie potwierdziły się).

- Czas ostatniej bitwy o wyzwolenie Kaszmiru nadszedł i tym razem wojna z Indiami będzie całkowita i ostateczna - miał powiedzieć w Rawalpindi pakistański minister ds. kolei.

Sheikh Rasheed Ahmad nazwał premiera Indii Narendrę Modiego "Hitlerem", który doprowadził do sytuacji, w której "nad Kaszmirem unosi się zapach wojny".

Minister dodał, że o losie Kaszmiru zadecydują jego mieszkańcy, a nie ONZ. Dodał, że jeśli ONZ chciałby, w Kaszmirze mógłby odbyć się plebiscyt decydujący o jego przynależności państwowej.

Sheikh Rasheed Ahmad zwrócił uwagę, że w sporze o Dżammu i Kaszmir Pakistan ma za sobą Chiny.

Źródło: NDTV.com
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA