fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Konflikty zbrojne

USA testują rakietę, której zabraniał Traktat INF

stock.adobe.com
Rosja oskarżyła USA o zwiększenie militarnego napięcia w wyniku przetestowania w poniedziałek przez USA rakiety manewrującej, która trafiła w cel po przeleceniu ponad 500 km. Rakiety o takim zasięgu były zakazane na mocy Traktatu INF, który USA zawiesiły na początku lutego, a na początku sierpnia formalnie od niego odstąpiły.

W poniedziałek Pentagon poinformował, że przetestował rakietę manewrującą o zasięgu ponad 500 km. To pierwszy test takiej rakiety po odstąpieniu USA od Traktatu INF.

- Ubolewamy, że Stany Zjednoczone najwyraźniej przyjęły kurs na eskalację napięć militarnych. Nie ulegniemy prowokacjom - powiedział wiceszef rosyjskiego MSZ Siergiej Riabkow.

- Nie pozwolimy na wciągnięcie nas w kosztowny wyścig zbrojeń - dodał.

Na mocy Traktatu INF USA i ZSRR/Rosja nie miały prawa rozmieszczać ani rozwijać rakiet o zasięgu między 500 a 5500 km. Traktat miał zmniejszyć napięcie militarne w Europie i zahamować trwający w latach 80-tych wyścig zbrojeń między USA i ZSRR.

Riabkow podkreślił, że mimo testu przeprowadzonego przez USA, Rosja nie planuje rozmieszczania nowych rakiet średniego zasięgu, chyba, że USA rozmieszczą swoje rakiety jako pierwsze.

Źródło: Reuters
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA