fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Brexit

Sondaż: 52 proc. Szkotów za niepodległością

AFP
W sondażu przeprowadzonym przez Michaela Ashcrofta, byłego zastępcę przewodniczącego torysów, 52 proc. spośród 1019 ankietowanych mieszkańców Szkocji zapowiedziało, że w referendum ws. niepodległości opowiedzą się za oderwaniem Szkocji od Zjednoczonego Królestwa.

To pierwszy duży sondaż od marca 2017 roku, w którym większość Szkotów opowiedziało się za niepodległością Szkocji.

Ashcroft przeprowadza niezależne sondaże od 2010 roku. Są one uważane za wiarygodne i często są szeroko omawiane na Wyspach.

W ostatnim sondażu przeprowadzonym przez Ashcrofta 46 proc. z 1019 ankietowanych zapowiedziało, że zagłosowałoby za niepodległością Szkocji, a 43 proc. deklarowało, że w referendum niepodległościowym głosowaliby przeciw niepodległości. Po wykluczeniu tych, którzy nie wiedzą jak głosowaliby w referendum i tych, którzy deklarują, że nie wzięliby w nim udziału odsetek zwolenników niepodległości wyniósłby 52 proc. a przeciwników - 48 proc.

"W przededniu wizyty Borisa Johnsona w Edynburgu w ubiegłym tygodniu przeprowadziłem sondaż wśród Szkotów, by zmierzyć poparcie dla drugiego referendum niepodległościowego" - oświadczył Ashcroft, który jest przeciwnikiem politycznym Johnsona.

"Odkryłem, że istnieje niewielka większość opowiadająca się za niepodległością - po raz pierwszy od ponad dwóch lat" - dodał.

W referendum z 2014 roku mieszkańcy Szkocji większością 55 proc. przeciw 45 proc. odrzucili postulat niepodległości Szkocji. Miało to być "jedyne referendum ws. niepodległości kraju" w tym pokoleniu.

O drugim referendum ws. niepodległości Szkocka Partia Narodowa zaczęła mówić w 2016 roku, po referendum ws. brexitu. Brytyjczycy zagłosowali w nim za brexitem, ale w Szkocji zdecydowana większość mieszkańców była przeciw wyjściu z UE (62 proc. wobec 38 proc. za brexitem).

Premier Szkocji Nicola Sturgeon przekonuje, że drugie referendum ws. niepodległości jest w tej sytuacji uzasadnione, ponieważ Szkocja jest wyciągana z UE wbrew jej woli.

Źródło: Reuters
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA