fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Polityka

Węgry: Rząd Viktora Orbana wprowadza kontrowersyjną reformę sektora nauki

Viktor Orban
AFP
Węgierski parlament przyjął ustawę umożliwiającą przejęcie instytutów badawczych przez rząd premiera Viktora Orbana. Zdaniem przeciwników jest to próba kontrolowania kluczowych instytucji i sektorów.

Projekt ustawy został zatwierdzony przez 131 ze 199 członków parlamentu. Rząd podjął decyzję o pozbawieniu 200-letniej węgierskiej Akademii Nauk (MTA) sieci instytutów badawczych i przekazaniu ich w ręce utworzonej przez władze Sieci Badawczej im. Loranda Eoetvoesa.

Zdaniem Akademii rząd chce przejąć całkowitą kontrolę nad istotnymi badaniami. 

Krytycy premiera Viktora Orbana twierdzą, że od momentu dojścia do władzy w 2010 r. zacieśnił on kontrolę nad większością kluczowych instytucji na Węgrzech, m.in. nad mediami publicznymi oraz sądownictwem.

Naukowcy uważają, że ustawa jest zagrożeniem dla wolności akademickiej. Zgodnie z prawem, nowa instytucja z członkami zarządu mianowanymi przez premiera, będzie decydować o środkach przeznaczanych na badania. Organ ten będzie mógł również sprawować kontrolę na nieruchomościami należącymi do MTA oraz częścią jego administracji.

Założona w 1825 r. MTA jest najstarszą i największą instytucją naukową na Węgrzech, ale rząd postrzega ją jako nieefektywną relikt komunizmu.

Akademia zatrudnia obecnie około 5000 osób w całym kraju, w tym około 3000 naukowców. Prowadzą oni szeroki zakres badań, od filozofii, po muzykę, hodowlę zwierząt i astronautykę.

Orban argumentował, że Węgry muszą zwiększyć swoje wyniki w międzynarodowych rankingach innowacyjności i osiągnąć większy zysk ekonomiczny płynący z sektora nauki.

W związku z planami rządu odbyło się w Budapeszcie kilka protestów. Kolejny zaplanowany jest na dzisiejsze popołudnie

Źródło: AFP
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA