fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Film

Film o Prymasie Tysiąclecia

Obchody Tysiąclecia powstania państwa polskiego
Wikimedia Commons, domena publiczna, Archiwum Główne Akt Dawnych
Trwają zdjęcia do filmu dokumentalnego „Ojciec i Pasterz" o kardynale Wyszyńskim, prymasie Polski. „Rzeczpospolita" jest patronem medialnym.

38 lat temu, 28 maja 1981 roku, zmarł kardynał Stefan Wyszyński, nazywany Prymasem Tysiąclecia.

Jak dowiedziała się „Rzeczpospolita", prawdopodobnie jesienią tego roku zostanie oficjalne ogłoszony termin beatyfikacji kardynała. Wiele wskazuje na to, że nastąpi to w 2020 roku. Przed beatyfikacją kardynała Wyszyńskiego tym ważniejsze jest przypomnienie jego postaci ściśle związanej z historią Polski w XX w.

Film dokumentalny „Ojciec i Pasterz" produkowany jest przez firmę Aurel we współpracy z Instytutem Prymasowskim. Twórcy odwiedzają z kamerą miejsca związane z Prymasem oraz ludzi, którzy się z nim spotykali w życiu Kościoła, społecznym i prywatnie.

Jego ostatnie słowa, ujawnione w filmie, brzmiały: „Dziękuję Wam za wszystko". Skierował je do lekarzy, którzy czuwali nad jego zdrowiem w ostatnich tygodniach.

Mottem filmu są myśli kardynała Wyszyńskiego – zawarte w „ABC Społecznej Krucjaty Miłości". „Szanuj każdego człowieka", „Myśl dobrze o wszystkich", „Przebaczaj wszystko wszystkim", „Działaj zawsze na korzyść bliźniego".

Mecenasami filmu są KGHM, Orlen i Fundacja PGE. A we wtorek 28 maja w 38. rocznicę śmierci kardynała Wyszyńskiego o godz. 19.00 w archikatedrze warszawskiej zostanie odprawiona uroczysta msza św. o rychłą beatyfikację Prymasa Tysiąclecia.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA