fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Społeczeństwo

Niemieccy Żydzi ostrzeżeni przed chodzeniem w jarmułkach

AFP
Komisarz niemieckiego rząd ds. antysemityzmu ostrzegł mieszkających w Niemczech Żydów przed potencjalnymi zagrożeniami wiążącymi się z noszeniem w niektórych miejscach jarmułki - tradycyjnego, żydowskiego nakrycia głowy.

- Nie mogę doradzać Żydom, by nosili jarmułki wszędzie, przez cały czas w Niemczech - powiedział Felix Klein w wywiadzie opublikowanym w gazecie należącej do Grupy Medialnej Funke.

Formułując ostrzeżenie Klein powiedział, że "niestety, zmienił zdanie (na ten temat) w porównaniu do wcześniejszego stanowiska" jakie prezentował.

Stanowisko komisarza ds. antysemityzmu stworzono w 2018 roku. Według Kleina przedstawiciele społeczeństwa coraz częściej pozbywają się zahamowań w prezentowaniu swoich antysemickich poglądów, czemu sprzyja rozwój internetu i mediów społecznościowych".

Klein zasugerował też, że policja, nauczyciele i prawnicy powinni przejść specjalne szkolenia, aby móc identyfikować zachowania, które są jednoznacznie nie do zaakceptowania.

Kilka tygodni wcześniej Claudia Vanoni, ekspert prawny ds. antysemityzm z Berlina mówiła, że chociaż "antysemityzm zawsze był w Niemczech", to jednak "w ostatnim czasie staje się on głośniejszy, agresywniejszy i rażący". Jej zdaniem problem jest "głęboko zakorzeniony" w niemieckim społeczeństwie.

W 2018 roku liczba przestępstw popełnianych w Niemczech z antysemickich pobudek wzrosła o 20 proc. - według danych niemieckiego MSW. Za dziewięcioma z dziesięciu takich przestępstw stały osoby powiązane ze skrajną prawicą.

Tymczasem Klein podkreślił, że choć skrajna prawica jest odpowiedzialna za większość przestępstw na tle antysemickim, to jednak również niektórzy muzułmanie prezentują antysemickie postawy "oglądając określone kanały telewizyjne pokazujące okropny obraz Izraela i Żydów".

Źródło: AFP
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA