fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Rząd PiS

Światowy Kongres Żydów o słowach Morawieckiego: naganne

Ronald S. Lauder, przewodniczący Światowego Kongresu Żydów, przemawiający na wiecu przeciwko antysemityzmowi w Berlinie, 14 września 2014 r.
Wikimedia Commons, Creative Commons Attribution-Share Alike 4.0 International license, fot. Michael Thaidigsmann
"Naganną" i "skrajnie niepokojącą" nazwał przewodniczący Światowego Kongresu Żydów Ronald S. Lauder wypowiedź premiera Morawieckiego na temat restytucji mienia pożydowskiego. Szef rządu stwierdził, że byłoby to równoznaczne z "pośmiertnym zwycięstwem Hitlera".

Słowa te padły podczas piątkowej konwencji wyborczej PiS w Łodzi.

Morawiecki powiedział wówczas, że Polska nie zgodzi się na wypłacanie jakichkolwiek odszkodowań związanych z II wojną światową.

- Nie ma naszej zgody i nie będzie. Tak długo nie będzie, jak będzie rządziło Prawo i Sprawiedliwość - mówił Morawiecki przypominając o. Dodał, że oznaczałoby to zamianę kata i ofiary, a to z kolei byłoby nie tylko pogwałceniem zasad prawa międzynarodowego, ale też "pośmiertnym zwycięstwem Hitlera".

Na słowa Morawieckiego zareagował szef Światowego Kongresu Żydów (WJS) Ronald S. Lauder.

W oświadczeniu wysłanym do prasy Lauder zauważa, że Polska sama przez lata była poddana "dzikiej hitlerowskiej okupacji, a to sprawia, że ??jej brak odpowiedniej konfrontacji z tragedią milionów jej żydowskich obywateli, którzy mieli być unicestwieni przez Niemców, jest szczególnie niepokojący" - pisze Lauder.

„Ta niechęć do uznania, że ??ofiary Holokaustu i ich spadkobiercy mają prawo do odrobiny materialnej sprawiedliwości, jest niefortunna”, kontynuuje Lauder, „ale twierdzenie premiera Morawieckiego - zakładając, że rzeczywiście takie słowa padły - że zapewnienie restytucji Żydom za ich zrabowaną własność byłoby „pośmiertnym zwycięstwem Hitlera” jest skrajnie niepokojące"

Szef WJC wyraża w oświadczeniu nadzieję, że premier Morawiecki został błędnie cytowany i może udzielić wyjaśnień. "W przeciwnym razie uczucia leżące u podstaw jego słów mogą być scharakteryzowane jako naganne" - pisze Ronald S. Lauder. "Jako długoletni przyjaciel Polski i Polaków wzywam premiera Morawieckiego, by albo zaprzeczył, albo wycofał to głęboko obraźliwe i całkowicie niezrozumiałe stwierdzenie".

Na stronie www.worldjewishcongress.org Światowy Kongres Żydów przypomina, że zaledwie ilka dni wcześniej na pierwszej stronie "Rzeczpospolitej:" Ronald S. Lauder w artykule "Polacy nie byli winni Auschwitz" napisał o swojej dobrze znanej i wieloletniej przyjaźni i podziwie dla Polski, ale też o swoim sprzeciwie wobec zakłamywaniu historii i przejawach antysemityzmu w Polsce.

X

Źródło: worldjewishcongress.org
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA