Sondaż: Partia May straciła 62 proc. wyborców na rzecz Partii Brexitu

Partia Brexitu może liczyć na 35 proc. poparcia w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Partia Konserwatywna z kolei może otrzymać zaledwie 9 proc. głosów - wynika z sondażu YouGov przeprowadzonego między 12 a 16 maja.

Aktualizacja: 17.05.2019 18:37 Publikacja: 17.05.2019 17:14

Sondaż: Partia May straciła 62 proc. wyborców na rzecz Partii Brexitu

Foto: AFP

Na drugim miejscu w sondażu znaleźli się prounijni Liberalni Demokraci, na których chce głosować 16 proc. wyborców.

Partia Pracy może liczyć na 15 proc. głosów.

Większe poparcie od Partii Konserwatywnej May mają jeszcze Zieloni, na których chce głosować 10 proc. respondentów.

Sondaż przeprowadzono na grupie 7 tys. Brytyjczyków.

Z badania wynika, że na Partię Konserwatywną w wyborach do PE zagłosuje jedynie 20 proc. wyborców tej partii z 2017 roku (wtedy na Wyspach odbyły się ostatnie wybory parlamentarne). 62 proc. wyborców torysów z 2017 roku w wyborach do PE poprze Partię Brexitu. Z kolei Partia Pracy traci wyborców na rzecz Liberalnych Demokratów (21 proc. wyborców labourzystów z 2017 roku poprze Liberalnych Demokratów w wyborach do PE) i Zielonych (16 proc.).

Wybory do PE odbędą się na Wyspach 23 maja. 

Wybory do PE odbędą się na Wyspach w związku z opóźnieniem brexitu. Według pierwotnego harmonogramu Wielka Brytania, po notyfikowaniu 29 marca 2017 roku woli wyjścia ze Wspólnoty na podstawie artykułu 50 Traktatu o Unii Europejskiej, miała opuścić Unię 29 marca 2019 roku. Jednak, wobec trzykrotnego odrzucenia przez Izbę Gmin wynegocjowanej przez Theresę May umowy ws. brexitu (w głosowaniach z 15 stycznia, 12 marca i 29 marca), a także odrzuceniu przez Izbę Gmin w głosowaniu z 13 marca możliwości wyjścia z UE bez umowy (tzw. twardy brexit), Bruksela zgodziła się na opóźnienie brexitu - najpierw do 12 kwietnia/22 maja, a potem do 31 października (przy czym Wielka Brytania może wyjść z Unii przed tą datą).

W tzw. głosowaniach orientacyjnych przeprowadzonych w Izbie Gmin żadne z rozwiązań impasu, alternatywnych wobec umowy Theresy May, nie zdobyło większości. Najbliżej większości była propozycja wejścia przez Wielką Brytanię w unię celną z UE po brexicie.

Umowa wynegocjowana przez May była za każdym razem odrzucana m.in. głosami części posłów Partii Konserwatywnej i popierającej rząd Demokratycznej Partii Unionistycznej. Powodem sprzeciwu polityków partii rządzącej wobec umowy brexitowej wynegocjowanej przez szefową rządu jest zawarty w niej mechanizm tzw. backstopu, czyli tymczasowe pozostanie przez Wielką Brytanię w unii celnej z UE, aby uniknąć odtworzenia regularnej granicy celnej między Irlandią a Irlandią Północną, co stałoby w sprzeczności z postanowieniami tzw. porozumienia wielkopiątkowego z 1998 roku, które zakończyło konflikt w Irlandii Północnej.

Theresa May zapowiedziała, że ustąpi ze stanowiska premiera i przewodniczącej Partii Konserwatywnej po przyjęciu przez Izbę Gmin umowy ws. brexitu.

Brytyjczycy podjęli decyzję o wyjściu z UE w referendum z 23 czerwca 2016 roku. Za wyjściem z Unii głosowało 51,89 proc. respondentów, przeciw - 48,11 proc. Zwolennicy pozostania w UE stanowili większość spośród głosujących w Szkocji (62 proc.) oraz Irlandii Północnej (56 proc.), a także na Gibraltarze (95,9 proc.).

Na drugim miejscu w sondażu znaleźli się prounijni Liberalni Demokraci, na których chce głosować 16 proc. wyborców.

Partia Pracy może liczyć na 15 proc. głosów.

Pozostało 94% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Kup teraz
Polityka
Jacek Sutryk: Rafał Trzaskowski zwycięzcą debaty w Warszawie. To czołówka samorządowa
Polityka
Czy w Polsce wróci pobór? Kosiniak-Kamysz: Zasadnicza służba wojskowa tylko zawieszona
Polityka
Dlaczego Koła Gospodyń Wiejskich otrzymywały pieniądze z Funduszu Sprawiedliwości?
Polityka
Przeszukanie domu Zbigniewa Ziobry trwało prawie dobę
Polityka
„Nadzieja zdemobilizowanych”: nowy raport pokazuje ryzyka dla koalicji rządzącej