fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Polityka

Arabia Saudyjska: Nasze tankowce padły ofiarą sabotażu

stock.adobe.com
Minister energii Arabii Saudyjskiej, Khalid al-Falih poinformował, że dwa saudyjskie tankowce padły celem "sabotującego ataku" w pobliżu Fudżajry, miasta w ZEA.

Al-Falih stwierdził, że sabotaż jakiego ofiarą padły saudyjskie tankowce zagraża bezpieczeństwu dostaw ropy.

Jedna z jednostek, które padły ofiarą sabotażu przewoziła ropę z portu Ras Tanura do klientów koncernu naftowego Saudi Aramco w USA - wynika z oświadczenia saudyjskiego ministra.

Atak nie pociągnął za sobą żadnych ofiar ani wycieku ropy, ale oba tankowce zostały poważnie uszkodzone - informuje saudyjski minister.

W niedzielę MSZ Zjednoczonych Emiratów Arabskich informowało o sabotażu, którego obiektem miały paść cztery statki należące do firm prywatnych. Incydent miał miejsce w pobliżu wód terytorialnych ZEA.

Do sabotażu saudyjskich tankowców doszło w czasie, gdy USA nie przedłużyły wyłączeń z embarga na import ropy z Iranu przyznanych pół roku temu ośmiu krajom po nałożeniu sankcji na Teheran. Celem USA jest zmniejszenie eksportu ropy przez Iran do zera, co miałoby zmusić rząd w Teheranie do negocjacji w sprawie programu nuklearnego tego kraju.

Źródło: Reuters
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA