fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Edukacja

Rząd chce uratować matury. Premier Morawiecki przedstawił nowelizację prawa oświatowego

Mateusz Morawiecki
Fotorzepa, Jerzy Dudek
- W szkołach, w których rady pedagogiczne nie podejmą decyzji o dopuszczeniu uczniów do matury, prawo takie będzie przysługiwać dyrektorowi szkoły - powiedział premier Mateusz Morawiecki prezentując założenia nowelizacji prawa oświatowego.

- Podjąłem decyzję o wniesieniu na dzisiejszą radę ministrów propozycji zmian w prawie, które zakończą niepewność związaną z przeprowadzaniem tego rocznych matur. Są to rozwiązania krótkie konkretne, przecinające pewien chaos informacyjny - powiedział szef rządu.

- Maturzyści, ich rodzice i nauczyciele czekają na informację, czy matury się odbędą. Dlatego podjąłem decyzję o wprowadzeniu do tematu dzisiejszej Rady Ministrów propozycji, która pozwoli rozwiązać ten problem - przekazał członkom rządu Mateusz Morawiecki.

- Państwo polskie musi zagwarantować, że w każdej szkole bez wyjątku każdy uczeń będzie mógł przystąpić do egzaminu dojrzałości. Ta propozycja zabezpieczy i zapewni klasyfikację uczniów oraz przebieg matur - dodał.

Czytaj także: 

Związki i pracodawcy bojkotują okrągły stół ws. oświaty

Broniarz: Rząd nie jest zainteresowany żadnymi rozmowami

Nowelizacja prawa oświatowym przewiduje, że w szkołach, w których rady pedagogiczne nie podejmą się klasyfikacji uczniów, będą mogli dokonać tego dyrektorzy. - Jeśli dyrektor szkoły nie będzie chciał także podjąć tej decyzji, to zajmie się tym samorząd terytorialny - powiedział premier. - Rząd jest przygotowany na różne scenariusze tak, by każdy maturzysta mógł przystąpić również do egzaminów ustnych. Apeluję do nauczycieli, by byli przy swoich uczniach podczas tych trudnych dni - dodał.

- Rozmawiałem dzisiaj również z prezydentem Andrzejem Dudą i też uważa, że te zmiany powinny zostać wprowadzone szybko, by rozwiązać istniejący problem. Rząd musi wprowadzić rozwiązania, które zapobiegną destabilizacji - przekazał Morawiecki.

Wczoraj nauczycielskie związki zawodowe poinformowały, że nie wezmą udziału w zaplanowanych na piątek obradach na Stadionie Narodowym. ZNP i FZZ są przeciwne formule okrągłego stołu zaproponowanej przez premiera Mateusza Morawieckiego.

Bojkot okrągłego stołu zapowiedziały także organizacje pracodawców: BCC, Konfederacja Lewiatan, Pracodawcy RP oraz Związek Rzemiosła Polskiego.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA