fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Prawo karne

Prokuratura stawia zarzuty popełnienia tzw. zbrodni vatowskiej

Fotorzepa / Rafał Guz
Prokuratura Okręgowa w Częstochowie prowadzi śledztwo dotyczące przestępstw związanych z wystawianiem fikcyjnych faktur VAT.

Jak podaje Prokuratura Krajowa, w ubiegłym tygodniu, na polecenie prokuratora, funkcjonariusze Wydziału dw. z Przestępczością Gospodarczą Komendy Miejskiej Policji w Częstochowie zatrzymali w 5 osób.

Podejrzanym przedstawiono zarzuty wystawiania i używania poświadczających nieprawdę faktur VAT, prania brudnych pieniędzy oraz zarzuty popełnienia przestępstw karnych skarbowych. W stosunku do dwóch osób przyjęto, że z wystawiania fikcyjnych faktur VAT uczynili sobie stałe źródło dochodu i zarzucono im popełnienie tzw. zbrodni vatowskiej.

Wobec podejrzanych zastosowano środki zapobiegawcze o charakterze wolnościowym w postaci poręczenia majątkowego w wysokości od 20.000 złotych do 120.000 złotych, dozoru Policji oraz zakazu opuszczania kraju.

Śledczy ustalili, że od maja 2017 roku do czerwca 2018 roku Monika R. i jej partner wystawili dla firmy z Gliwic szereg faktur. Dokumenty te dotyczyły usług rzekomego pisania scenariuszy do imprez artystycznych i opiewały łącznie na kwotę około 1.1 miliona złotych. Fikcyjne faktury VAT zostały użyte przez właścicielkę firmy z Gliwic Małgorzatę Sz. oraz jej męża Michała Sz., który kierował firmą.

- Dokumenty posłużyły podejrzanym do obniżenia należnych Skarbowi Państwa podatków. Podejrzanym, którym zarzucono popełnienie zbrodni vatowskiej grozi kara pozbawienia wolności do 15 lat - informuje Prokuratura Krajowa.

Źródło: Prokuratura Krajowa
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA