fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Społeczeństwo

Świnka Peppa oskarżona o seksizm. Za użycie słowa "strażak"

screen z odcinka
Londyńska straż pożarna skrytykowała popularny program telewizyjny dla dzieci, stwierdzając, że słowo "strażak" (ang. fireman) to "przestarzały stereotyp płciowy", który szkodzi próbom zatrudnienia większej liczby strażaków płci żeńskiej. Zamiast tego jej zdaniem używać się powinno słowa "firefighter".

Odcinek, który został poddany krytyce, nosi tytuł "The Fire Engine" i zaczyna się od słów narratora": "Mama Świnka jest ubrana jak strażak (fireman)".

Na Twitterze oficjalne konto straży pożarnej napisało: "Dajcie spokój, nie jesteśmy strażakami (ang. firemen) już od 30 lat. Macie ogromny wpływ na dzieci i używanie nieaktualnych stereotypowych sformułowań dotyczących płci uniemożliwia młodym dziewczętom zostanie strażakami (ang. firefighters)".

Niektórzy użytkownicy zwracali jednak uwagę, że w kwestionowanym odcinku to bohaterki stają się strażakami po tym, gdy grupa ojców przypadkowa wznieca pożar, niewłaściwie użytkując grilla. Inni z kolei bronili serialu za włączenie do scenariusza silnych kobiecych wzorców do naśladowania.

W Londynie jest ponad 5000 strażaków, ale tylko 354 z nich to kobiety. Straż pożarna, która rozpoczęła kampanię „"Gaśniczy seksizm" w nadziei na zmianę tej nierównowagi, stwierdziła w oświadczeniu dla "The Telegraph", że należy "rzucić wyzwanie przestarzałemu językowi, który (...) powstrzymuje młode dziewczęta i kobiety przed uznaniem gaszenia pożarów za satysfakcjonującą i profesjonalną karierę".

Nie tylko "Świnka Peppa" oskarżana jest o seksizm. Niedawno dowódca jednostki South Yorkshire Fire and Rescue użył przykładu popularnej bajki "Strażak Sam" ("Fireman Sam") jako wzmacniającej męskie stereotypy.

Źródło: rp.pl/ Independent
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA