fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Polityka

Brazylia zostanie bliskim sojusznikiem wojskowym USA

AFP
Stany Zjednoczone mają zamiar wzmocnić swoje więzi wojskowe z Brazylią do poziomu zarezerwowanego co do zasady dla sojuszników z NATO. Ma do tego dojść w czasie wizyty prezydenta Brazylii, Jaira Bolsonaro, w Waszyngtonie, do której dojdzie w przyszłym tygodniu - informuje Reuters powołując się na dwóch przedstawicieli brazylijskiego rządu.

Bolsonaro we wtorek zostanie przyjęty przez Donalda Trumpa w Białym Domu. Jego wizyta w USA ma wzmocnić ekonomiczne, polityczne i wojskowe związki pomiędzy administracją brazylijskiego prezydenta, porównywanego często do Donalda Trumpa, a USA.

Status "dużego sojusznika nie będącego członkiem NATO" (major non-NATO ally - MNNA) będzie dawać Brazylii preferencje przy zakupie sprzętu wojskowego i technologii wojskowych, a także uczyni priorytetem współpracę między armią USA a Brazylii.

Obecnie status MNNA ma 17 państw. Brazylia będzie drugim takim krajem w Ameryce Łacińskiej, po Argentynie (uzyskała status MNNA w 1998 roku). Dodatkowo Kolumbia od 2018 roku jest krajem partnerskim NATO.

Przedstawiciele brazylijskiej administracji podkreślają, że kwestię przyznania Brazylii statusu MNNA negocjują od początku roku.

Biały Dom odmawia komentarza w tej sprawie.

Status MNNA ułatwi transfer technologii wojskowych do Brazylii w czasie, gdy brazylijski przemysł lotniczy zacieśnia współpracę z USA, czego przejawem ma być współpraca Boeing Co i Embraera.

Wzmocnienie współpracy wojskowej między Brazylią a USA będzie mieć miejsce w czasie, gdy Waszyngton wzmacnia presję na prezydenta Wenezueli Nicolasa Maduro (nieuznawanego przez Waszyngton) domagając się organizacji wolnych wyborów w Wenezueli. Brazylia, podobnie jak USA, za prezydenta Wenezueli uważa Juana Guaido, lidera opozycji, który 23 stycznia ogłosił się tymczasowym prezydentem kraju.

Źródło: Reuters
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA