fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Polityka

Korea Północna prosi Finów o żywność

AFP
Rząd Korei Północnej poprosił fińskie organizacje pomocowe o żywność, w związku z jej deficytem w kraju rządzonym przez Kim Dzong Una - informuje fiński nadawca publiczny Yle.

Władze Korei Północnej podejmują działania mające przeciwdziałać klęsce głodu na obszarach wiejskich kraju. W związku z tym Pjongjang poprosił fińskie organizacje pozarządowe o dostawy pomocy humanitarnej.

Korei Północnej grozi klęska głodu w związku z niskimi plonami przez dwa kolejne lata. W tym roku zbiory w Korei Północnej też mają być niskie - twierdzi Harri Hakola z chrześcijańskiej organizacji Fida.

- Sytuacja jest najgorsza od 10 lat - mówi Hakola. - Większości populacji kraju zacznie brakować żywności w maju - dodaje.

ONZ od dawna alarmował, że większość mieszkańców północnokoreańskich obszarów wiejskich cierpi z powodu niedożywienia.

- Najbardziej krytycznym momentem jest lato, kiedy zeszłoroczne zbiory całkowicie się wyczerpują - mówi Hakola. Zarówno Fida jak i organizacja Finn Church Aid, otrzymały z Korei Północnej prośby o pomoc w związku z groźbą głodu.

Korea Północna apelowała też o pomoc humanitarną do ONZ, przed szczytem w Hanoi z udziałem Kim Dzong Una i Donalda Trumpa. Szczyt zakończył się fiaskiem ponieważ, według Trumpa, Pjongjang domagał się zniesienia wszystkich sankcji gospodarczych nałożonych na ten kraj.

Według Światowego Programu Żywnościowego 40 proc. mieszkańców Korei Północnej nie dojada. Pjongjang apeluje do ONZ o dostarczenie 1,4 mln ton żywności w związku ze złymi zbiorami.

Źródło: yle.fi
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA