fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Ekologia

Ssak z Australii ofiarą zmian klimatycznych. Gatunek wyginął

State of Queensland [CC BY 3.0 au (https://creativecommons.org/licenses/by/3.0/au/deed.en)]
Szczurzynek koralowy, niewielki gryzoń z rodziny myszowatych zamieszkujący niewielką australijską wysepkę Bramble Cay, w Cieśninie Torresa, jest pierwszym na świecie ssakiem, który wyginął z powodu "wywołanych działaniami człowieka zmian klimatycznych" - przyznaje australijski rząd.

Szczurzynki koralowe zamieszkiwały niewielką, liczącą zaledwie ok. 5 hektarów wysepkę znajdującą się między stanem Queensland a Papuą Nową Gwineą.

Przedstawicieli tego gatunku nie spotykano od 10 lat. W 2016 roku naukowcy z Uniwersytetu w Queensland uznali, iż szczurzynki wyginęły mimo intensywnych działań na rzecz ocalenia tego gatunku.

W poniedziałek australijski rząd potwierdził, że gatunek całkowicie wyginął.

Powodem wyginięcia gryzoni było "niemal na pewno" podniesienie się poziomu wód otaczających wyspę, które doprowadziły do "dramatycznego zmniejszenia się środowiska naturalnego" gryzoni - wynika z raportu z 2016 roku przygotowanego przez uczonych z Queensland.

Geoff Richardson, wiceminister ds. środowiska Australii przyznał w Senacie, że decyzja o uznaniu szczurzynków za gatunek, który wyginął "nie przyszła łatwo", ponieważ "kiedy gatunek jest uznany za wymarły, wstrzymuje to wszystkie działania na rzecz jego ochrony".

W latach 70-tych wyspę zamieszkiwały setki szczurzynków koralowych. Już jednak w 1992 r. ich populacja spadła na tyle, że władze stanowe Queensland uznały gatunek za zagrożony wyginięciem.

Krytycy działań Australii na rzecz ochrony środowiska twierdzą, że wyginięcie szczurzynków podkreśla zbyt małą ilość zasobów przeznaczanych na ochronę fauny Australii.

- To absolutna tragedia - przyznała senator Zielonych Janet Rice, która domaga się, by Senat zajął się "kryzysem związanym z wymieraniem" gatunków zwierząt w Australii.

- Uzależnienie od węgla labourzystów i liberałów oznacza śmierć dla wielu z naszych innych, zagrożonych zwierząt - dodała Rice odnosząc się do polityki energetycznej najważniejszych australijskich partii.

Jak podaje CNN, powołując się na szacunki badaczy z Uniwersytetu w Connecticut, jeśli średnia temperatura na Ziemi nadal będzie rosnąć, wyginąć może 8 proc. żyjących na świecie gatunków zwierząt - najbardziej zagrożone wymieraniem zwierząt są Australia, Nowa Zelandia i Ameryka Południowa.

Źródło: CNN
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA