fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Brexit

Brexit: Posłowie wysyłają May do Brukseli, by renegocjowała umowę

AFP
Parlamentarzyści zagłosowali za odesłaniem premier Wielkiej Brytanii Theresy May z powrotem do Brukseli w celu renegocjacji umowy w sprawie brexitu.

Propozycja wysunięta przez Grahama Brady'ego zawierająca zastąpienie północnoirlandzkiego backstopu "alternatywnymi rozwiązaniami" zyskała poparcie 317 parlamentarzystów przy 301 głosach przeciw.

Przed głosowaniem Theresa May zapowiedziała, że chce otwarcia wynegocjowanego już porozumienia, ale Bruksela zapowiadała, że na pewno na taką propozycję nie przystanie. Słychać to było zarówno oficjalnie, jak i nieoficjalnie. Możliwe są natomiast zmiany w deklaracji politycznej, które dawałyby perspektywę bardziej ambitnych relacji w przyszłości, dzięki czemu wizja backstopu, czyli gwarancji dla Irlandii, nie byłaby tak bolesna. O tym mówił tydzień temu Michel Barnier w wywiadzie dla “Rzeczpospolitej”.

Czytaj także: Brexit: Hiszpania będzie nalegać na wyłączenie Gibraltaru

Mimo zapowiedzi ze strony polityków UE, szefowa brytyjskiego rządu otrzymała od parlamentarzystów mandat do renegocjacji swojej dotychczasowej umowy. 

Po głosowaniu w Londynie rzecznik szefa Rady Europejskiej poinformował agencję AFP, że dotychczasowy dokument nie podlega negocjacji.

W innym głosowaniu parlamentarzyści opowiedzieli się przeciw opuszczeniu Unii Europejskiej bez umowy. Decyzja parlamentu miała charakter symboliczny, ponieważ nie zaproponowano innego rozwiązania tego problemu.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA