fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Opinie

List otwarty w trosce o stabilność systemu finansowego

Fotorzepa/Magda Starowieyska
W dniu 6 grudnia 2018 roku w godzinach porannych pojawiła się w mediach wiadomość, że na polecenie Prokuratury Regionalnej w Szczecinie dokonane zostało przez Centralne Biuro Antykorupcyjne zatrzymanie byłego przewodniczącego Komisji Nadzoru Finansowego, Andrzeja J., i sześciu podległych mu urzędników.

Wśród zatrzymanych znalazł się charakterze podejrzanego były zastępca przewodniczącego KNF, Wojciech Kwaśniak (zezwolił dziennikarzom na podawanie swojego pełnego nazwiska).

Dla ludzi związanych z polskim rynkiem finansowym – zarówno w wymiarze praktycznym, jak i w sferze badań teoretycznych – Wojciech Kwaśniak od lat stanowi niekwestionowany autorytet najwyższej próby. Obejmując w 1991 roku stanowisko wicedyrektora w Generalnym Inspektoracie Nadzoru Bankowego znalazł się wśród twórców nowoczesnego nadzoru finansowego w Polsce, a pełniąc od października 2011 roku funkcję zastępcy przewodniczącego Komisji Nadzoru Finansowego (odwołano go ze stanowiska w lutym 2017 roku) miał zasadniczy wpływ na prawidłowe funkcjonowanie polskich banków.

Czytaj także: Chcę jawności. Co prokuratura ma na urzędników KNF z czasów PO?

Wojciech Kwaśniak powszechnie cieszy się opinią człowieka o nieposzlakowanej uczciwości i twardości charakteru. To on alarmował o nieprawidłowościach w SKOK-Wołomin i przyczynił się do podjęcia śledztwa przez prokuraturę. W następstwie swoich działań w dniu 16 kwietnia 2014 roku został napadnięty i brutalnie pobity. Gorzkim paradoksem jest to, że dzisiaj, gdy Wojciech Kwaśniak zostaje zatrzymany, bezpośredni sprawcy napadu na niego w skutek przedłużającego się śledztwa zdążyli już wyjść na wolność, a ich prawdopodobny mocodawca, związany ze SKOK-Wołomin, przebywa w areszcie pod innymi zarzutami.

Wydając polecenie zatrzymania człowieka o takim znaczeniu dla polskiego systemu finansowego, jakim jest Wojciech Kwaśniak, Prokuratura Regionalna w Szczecinie podważa – chcemy wierzyć, że nie w pełni świadomie – nie tylko jego osobisty wkład w budowanie bezpieczeństwa finansowego Polaków, ale pogłębia zagrożenie dla wiarygodności całego systemu nadzoru nad rynkiem finansowym, która już została poważnie osłabiona w wyniku aktualnych afer. Przy tym formułowane zarzuty („przestępstwa niedopełnienia obowiązków”) oraz sugerowane motywy działania {„osiągnięcie korzyści majątkowej w wielkich rozmiarach na szkodę Bankowego Funduszu Gwarancyjnego”) wydają się wewnętrznie niespójne, a tym samym budzące poważne wątpliwości.

Niżej podpisani przedstawiciele środowiska akademickiego, którzy prowadzą badania naukowe w zakresie problematyki pieniądza i finansów oraz przedstawiciele podmiotów działających na polskim rynku finansowym gotowi są udzielić Wojciechowi Kwaśniakowi swojego bezwarunkowego poręczenia.

6 – 7 grudnia 2018

 1. prof. Dariusz Filar, emerytowany profesor Uniwersytetu Gdańskiego
 2. prof. Leszek Pawłowicz, Uniwersytet Gdański; Gdańska Akademia Bankowa
 3. prof. Andrzej Gospodarowicz, Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu
 4. prof. Monika Marcinkowska, Uniwersytet Łódzki
 5. prof. Jan Szambelańczyk, Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu
 6. prof. Stanisław Kasiewicz, Szkoła Główna Handlowa
 7. prof. Ewa Miklaszewska, Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie
 8. prof. Marian Żukowski, Katolicki Uniwersytet Lubelski
 9. prof. Dariusz Wawrzyniak, Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu
 10. prof. Jan Monkiewicz, Politechnika Warszawska
 11. Maria Wiśniewska
 12. Mirosława Szakun
 13. Ludwik Kotecki
 14. Marcin Lipiński
 15. Artur Nowak – Gocławski, ANG Spółdzielnia
 16. Jacek Ramotowski, dziennikarz
 17. dr Maciej Majewski
 18. Adam Parfiniewicz, Ultimo S.A.
 19. Wojciech Bukowski, Plus Raty sp. z o.o.
 20. dr Krzysztof Markowski
 21. Krzysztof Borusowski, członek Harvard Club of Poland
 22. Marcin Bardan, Zarząd: Raiffeisen Bank Polska, Kredyt Bank Citi Handlowy
 23. Tomasz Mironczuk, Instytut Rynku Pieniężnego
 24. Waldemar Maj, absolwent Harvard Business School
 25. prof. Katarzyna Perez, Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu
 26. Lejb Fogelman, Harvard Law School, Juris Doctor;  Columbia University, Master of Philosophy; Senior Partner, Greenberg Traurig
 27. Jacek Socha były przewodniczący Komisji Papierów Wartościowych i Giełd
 28. Adam Bialachowski, absolwent uniwersytetu Harvard
 29. Krystian Kulczycki, EFIMEA S.A.
 30. Katarzyna Dmowska, ANG Spółdzielnia
 31. Mariusz Bielaszewski, Alior Bank S.A.
Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA