fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Zdrowie

Polska wśród krajów najbardziej zagrożonych cukrzycą na świecie

AdobeStock
Polska jest na czwartym miejscu na świecie pod względem częstości występowania stanu przedcukrzycowego. Jeśli nie zaczniemy temu przeciwdziałać, w 2035 roku znajdziemy się na miejscu pierwszym - szacuje Światowa Federacja Diabetologiczna.

Cukrzyca typu 2 należy do chorób metabolicznych, charakteryzujących się hiperglikemią, czyli zwiększonym stężeniem glukozy we krwi. Jest zaliczana do schorzeń cywilizacyjnych i występuje obecnie tak często, że mówi się wręcz o ukrytej pandemii. W Stanach Zjednoczonych co 30 sekund pada nowa diagnoza cukrzycy, co oznacza, że co roku przybywa 1,9 mln nowych pacjentów, leczonych systemowo i najczęściej walczących z powikłaniami towarzyszącymi cukrzycy. Według danych Centers for Disease Control and Prevention, obecnie niemal 30 mln osób w USA choruje na cukrzycę, natomiast kolejnych 79 mln ma stan przedcukrzycowy.

Niestety Polska, jeśli chodzi o częstotliwość występowania stanu przedcukrzycowego, przegoniła już Stany Zjednoczone - obecnie jesteśmy na czwartym miejscu na świecie, a w 2035 roku, według Światowej Federacji Diabetologicznej, będziemy na niechlubnym miejscu pierwszym! Szacuje się, że stan przedcukrzycowy w Polsce ma już 5 mln Polaków. Dokładną liczbę trudno oszacować, ponieważ nie wywołuje on żadnych dolegliwości. Wiele osób nie wykonuje więc badań w kierunku cukrzycy i nie wie o tym, że może być nią zagrożona.

O stanie przedcukrzycowym mówimy wtedy, gdy stężenie glukozy we krwi na czczo wynosi 100-125 ml/dl. Jest to niebezpieczne, ponieważ w krótkim czasie, nawet w ciągu kilku miesięcy, może doprowadzić do rozwoju cukrzycy. Tymczasem nieleczona lub nieskutecznie leczona cukrzyca wyniszcza organizm, powodując uszkodzenia i niewydolność wielu narządów, m.in. naczyń krwionośnych, serca, nerek, oczu, nerwów.

Sprawdź, czy grozi ci stan przedcukrzycowy lub cukrzyca

Eksperci Instytutu Żywności i Żywienia w Warszawie opracowali krótki test sprawdzający indywidualne czynniki ryzyka i objawy cukrzycy lub stanu przedcukrzycowego.

Odpowiedz tak lub nie na poniższe pytania:

1. Czy występowała lub występuje u Ciebie nadwaga lub otyłość, czyli BMI >25?

2. Czy w najbliższej rodzinie (u rodziców lub rodzeństwa) występuje lub występowała cukrzyca?

3. Czy masz więcej niż 45 lat, a na dodatek palisz papierosy?

4. Czy Twoja aktywność fizyczna jest przypadkowa, a tryb życia siedzący?

5. Czy przebyłaś cukrzycę ciążową lub urodziłaś dziecko o masie ciała powyżej 4 kg?

6. Czy miałeś/miałaś kiedykolwiek potwierdzony badaniem
stan przedcukrzycowy?

7. Czy przyjmujesz statyny obniżające poziom cholesterolu?

8. Czy towarzyszy Ci częste silne (albo nadmierne) uczucie pragnienia?

9. Czy obserwujesz u siebie powracające przemęczenie, osłabienie
i wzmożoną senność?

10. Czy częściej niż kiedyś zapadasz na infekcje, masz przewlekłe zmiany
ropne skóry czy stany zapalne dróg moczowych?

11. Czy ostatnio bez zamierzonego odchudzania, redukcji uległa
w sposób niewytłumaczalny Twoja masa ciała?

12. Czy pieczywo, które spożywasz, jest w większości białe,
a warzywa i owoce jesz rzadziej niż 3 razy dziennie?

13. Czy z reguły unikasz śniadań?

Jeśli odpowiedzieliśmy twierdząco na większość pytań, możemy mieć predyspozycje do wystąpienia stanu przedcukrzycowego lub cukrzycy. Warto udać się do lekarza rodzinnego i zbadać poziom glukozy we krwi na czczo.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA