fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Polityka

Media: Merkel ustąpi ze stanowiska przewodniczącej CDU

AFP
Angela Merkel ma ustąpić ze stanowiska lidera CDU po 18 latach - podają źródła w partii cytowane przez AFP. Tę samą informację, podając się na "koła partyjne" podaje DPA.

Merkel zajmuje fotel przewodniczącej CDU od 18 lat.

Powodem odejścia Merkel ze stanowiska przewodniczącej CDU ma być zły wynik niemieckiej chadecji w wyborach do lokalnego parlamentu w Hesji. DPA pisze, że Merkel nie będzie ubiegać się ponownie o stanowisko przewodniczącej CDU. Chadecja rządziła w Hesji przez ostatnich 19 lat.

"Financial Times", powołując się na niemieckie media informuje, że Merkel poinformowała kierownictwo partii, że nie będzie ubiegać się o kolejną kadencję na stanowisku przewodniczącej CDU. Chadecy będą wybierać nowe kierownictwo w partii w grudniu, w czasie konwencji partyjnej w Hamburgu. "FT" podkreśla, że Merkel zachowa stanowisko kanclerza.

CDU zdobyło w Hesji jedynie 27,2 proc. głosów (w poprzednich wyborach, przed pięcioma laty, 38,3 proc.), a SPD jedynie 19,8 proc. (przed pięcioma laty - 30,7 proc.).

Swój stan posiadania powiększyli w Hesji Zieloni (19,6 proc.) i antyimigrancka AfD (13,2 proc.). Lider AfD w Hesji nazwał wynik "sukcesem na wszystkich frontach".

Pojawienie się informacji o tym, że Merkel nie będzie ubiegać się o kierowanie CDU doprowadziło do obniżenia się kursu euro względem dolara o 0,3 procent - zauważa "Financial Times". 

O kłopotach kanclerz Niemiec piszemy w poniedziałkowej "Rzeczpospolitej".

Źródło: AFP
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA