Otyłość ciąży nam coraz bardziej

Tempo, w jakim tyjemy, cały czas rośnie. Według krajowych prognoz w 2030 roku aż dwie trzecie Polaków będzie zmagało się z nadwagą lub otyłością. A to oznacza, że coraz więcej osób będzie mieć też cukrzycę i nadciśnienie tętnicze – alarmują eksperci w związku z obchodzonym dzisiaj Światowym Dniem Walki z Otyłością.

Publikacja: 24.10.2018 11:29

Otyłość ciąży nam coraz bardziej

Foto: 61993761

Otyłość jest obecnie drugą po paleniu papierosów najczęstszą cywilizacyjną przyczyną poważnych problemów zdrowotnych. Lekarze i dietetycy ostrzegają przed ignorowaniem powagi obecnej sytuacji, ponieważ konsekwencje otyłości są coraz groźniejsze. Są główną przyczyną chorób, takich jak nowotwory złośliwe (rak jelita grubego, sutka, gruczołu krokowego), choroby układu krążenia (udar mózgu, nadciśnienie tętnicze), cukrzyca typu 2, czy kamica żółciowa.

Według WHO koszty medyczne związane z leczeniem chorób powodowanych przez nadwagę i otyłość w 2025 r. mogą sięgnąć aż 1,2 bln dolarów.

–  Według gromadzonych przez IŻiŻ danych i opinii eksperckich, tempo wzrostu epidemii otyłości w Polsce nie zwalnia, a nawet przybiera na sile. Zjawisko to przeraża nas, lekarzy i dietetyków, zwłaszcza, że wzrost ten dotyczy także najmłodszych – mówi profesor dr. hab. Mirosław Jarosz, Dyrektor Instytutu Żywności i Żywienia.

Czytaj też: Dzieci tyją na potęgę. Czy uda się odwrócić ten trend?

W Polsce z problemem nadwagi lub otyłości zmaga się obecnie 67,3 proc. dorosłych mężczyzn i 53 proc. dorosłych kobiet. Prognozy krajowe zapowiadają wzrost występowania nadwagi lub otyłości do 2/3 populacji do roku 2030. Alarmującym jest fakt utrzymywania się tendencji wzrostu nadwagi i otyłości wśród polskich dzieci, zaliczanych od blisko 10 lat do najszybciej tyjących w Europie. Już dziś, co trzeci chłopiec ośmiolatek ma nadwagę lub otyłość, a procent ten wzrósł wyraźnie w ostatnich 4 latach.

Problem otyłości stale rośnie również na całym świecie: z 3,2 proc. w 1975r. do 10,8  w 2014 r. wśród mężczyzn oraz z 6,4 proc. do 14,9 proc. u kobiet (Lancet 2016). Utrzymanie podobnych trendów oznacza, że w 2025r. na otyłość będzie cierpieć na świecie 18 proc. mężczyzn i 21 proc. kobiet.

W Polsce z nadciśnieniem tętniczym, jedną z chorób będących konsekwencją otyłości, zmaga się prawie 10 milionów Polaków. Jeśli utrzyma się rosnąca tendencja występowania czynników ryzyka w postaci braku aktywności fizycznej, stosowania niezdrowej diety i używek (papierosy, alkohol), eksperci prognozują, że do 2035 r. liczba pacjentów z nadciśnieniem wzrośnie do 14 milionów.

Według badań COSI (2016) prowadzonych przez Instytut Matki i Dziecka już co dziesiąty drugoklasista w Polsce ma nieprawidłowe wartości ciśnienia tętniczego, a wskaźnik ten związany jest  bezpośrednio z poziomem nadwagi i otyłości.

Połowa zgonów w Polsce spowodowana jest właśnie chorobami krążenia, udarami mózgu, czy też cukrzycą – alarmował podczas ostatniej konferencji Fundacji Instytutu Matki i Dziecka na temat otyłości dzieci, profesor Tomasz Zdrojewski, przewodniczący Komitetu Zdrowia Publicznego PAN.

Z okazji Światowego Dnia Walki z Otyłością Instytut Żywności i Żywienia apeluje o podjęcie programów profilaktyki i leczenia otyłości. Zapowiada też  IV Narodowy Kongres Żywieniowy 2019, „Otyłość, anoreksja, bulimia – dlaczego wciąż przegrywamy?”, który odbędzie się w dniach 25-26 stycznia 2019 na Stadionie PGE Narodowym w Warszawie i będzie poświęcony problematyce zaburzeń odżywiania dzieci i młodzieży.

Zdrowie
Choroby zakaźne wracają do Polski. Jakie znaczenie mają dziś szczepienia?
Zdrowie
Peru: Liczba ofiar tropikalnej choroby potroiła się. "Jesteśmy w krytycznej sytuacji"
Zdrowie
W Szwecji dziecko nie kupi kosmetyków przeciwzmarszczkowych
Zdrowie
Nerka genetycznie modyfikowanej świni w ciele człowieka. Udany przeszczep?
Zdrowie
Ptasia grypa zagrozi ludziom? Niepokojące sygnały z Ameryki Południowej