fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Dyplomacja

Andrzej Duda w Białym Domu. Długo oczekiwane spotkanie z Donaldem Trumpem

AFP
W Białym Domu odbyło się spotkanie prezydenta USA Donalda Trumpa z prezydentem Andrzejem Dudą. Podpisano wspólną deklarację o strategicznym partnerstwie obu krajów.

Wspólna deklaracja Polska-USA - przeczytaj, jakie są zasady polsko-amerykańskiego partnerstwa, zatwierdzone w podpisanym przez prezydentów Polski i Stanów Zjednoczonych dokumencie.

Źródło: Biały Dom

Polska będzie płacić USA miliardy dolarów - zapowiedział prezydent Donald Trump. Prezydent Duda zadeklarował uruchomienie "olbrzymich nakładów" na amerykańskie bazy na terenie RP.

Poniżej pełna relacja z oficjalnej jednodniowej wizyty pary prezydenckiej w Stanach Zjednoczonych.

7.50

Wizyta w USA to wielki sukces Andrzeja Dudy - ocenia w TVN24 Paweł Mucha z Kancelarii Prezydenta. - Trwały sojusz polsko-amerykański potwierdzony oświadczeniem, wypowiedzi prezydenta Trumpa, wskazywanie niezwykle ważnego kontekstu bezpieczeństwa oznaczają, że Polska jest niezwykle ważnym partnerem w tym rejonie świata.

6.59

Na zakończenie oficjalnej wizyty polskiej pary prezydenckiej w Stanach Zjednoczonych Andrzej Duda i Agata Kornhauser-Duda wzięli udział w uroczystym przyjęciu z okazji 100 rocznicy odzyskania niepodległości, wydanej przez ambasadora RP w USA Piotra Wilczka.

6.55

Prezydent złożył również kwiaty na grobie Jana Karskiego. Emisariusz polskiego podziemia, dyplomata, który jako pierwszy alarmował Zachód o sytuacji Żydów w czasach hitlerowskiej okupacji, jest pochowany na cmentarzu Mount Olivet w Bethesda pod Waszyngtonem, gdzie spoczywa również jego żona, Pola Nireńska.

6.45

Po rozmowie z prezydentem  Donaldem Trumpem Andrzej Duda złożył wieniec na Grobie Nieznanych Żołnierzy na Cmentarzu Narodowym w Arlington, gdzie znajdują się szczątki niezidentyfikowanych żołnierzy walczących w I i II wojnie światowej oraz  w wojnach w Wietnamie i Korei.

6.35

Po rozmowie z prezydentem Trumpem Andrzej Duda udał się do Senatu USA, gdzie spotkał się z przedstawicielami polskiej grupy parlamentarnej Poland Caucus.

22:40

Co zdradziła mowa ciała Donalda Trumpa i Andrzeja Dudy podczas szczytu w Białym Domu? 

W ułożeniu ciała, gestach, mimice, czy kontakcie wzrokowym obu prezydentów, system komunikacji Polaka zdradzał podporządkowanie się - zauważa Maurycy Seweryn, ekspert ds. mowy ciała.

22:33

22:10

21:45

fot. AFP

21:37

Donald Trump powiedział w rozmowie z Andrzejem Dudą, że liczy na uczciwą współpracę z Unią Europejską. 

- Reprezentuję polskie interesy, pan prezydent reprezentuje amerykańskie interesy, cała rzecz polega na tym, żeby w sprawach ważnych umówić się tak, żeby oba kraje zyskiwały i traciły jak najmniej. I wtedy mamy porozumienie - komentował Duda.

21:28

Andrzej Duda uzasadniał potrzebę wybudowania stałej obecności amerykańskich wojsk w Polsce zagrożeniem ze strony Rosji. Przypomniał o militaryzacji okręgu kaliningradzkiego i agresji na Gruzję w 2008 roku, wojna na Ukrainie i aneksja Krymu.

- Wtedy kiedy ówczesny prezydent Polski prof. Lech Kaczyński, jechał razem z innymi europejskimi przywódcami do Tbilisi, by zatrzymać rosyjskie czołgi, które jechały na gruzińską stolicę - mówił.

- Obecność armii Stanów Zjednoczonych na tym obszarze jest dzisiaj absolutnie uzasadniona, także z uwagi na ochronę samych Stanów Zjednoczonych - ocenił Duda.

21:22

21:20

Jak Donald Trump zareagował, gdy usłyszał o "Fort Trump"?

21:17

Prezydent Duda zwrócił uwagę na zagrożenie wynikające z budowy gazociągu Nord Stream 2. - Jest to inwestycja, która bez wątpienia zagraża stabilności energetycznej Europy i bez wątpienia zagraża także i polskiemu bezpieczeństwu energetycznemu, bo grozi dominacją rosyjską, zwłaszcza w perspektywie, kiedy Rosja mówi o budowie kolejnych gazociągów - Nord Stream 3, Nord Stream 4. To niebezpieczeństwo absolutnej dominacji rosyjskiej w Europie, jeżeli chodzi o dostawy gazu, jest oczywiste - powiedział.

- Prezydent Duda i ja wspólnie szukamy niezależności energetycznej. Polska i Stany Zjednoczone są głęboko zaangażowane w prace nad osiągnięciem tego celu. Żaden kraj w Europie nie powinien być zależny od jednego zagranicznego dostawcy energii. Polska niezmordowanie pracuje nad zwiększeniem niezależności energetycznej swojej i innych krajów Europy Środkowej. Planuje budowę nowego rurociągu z Norwegii do Polski wykorzystującego najnowsze technologie - komentował Donald Trump.

21:15

Polska jest ciekawym partnerem, gdzie USA i biznes z USA jest mile widziany - deklarował Duda. - Jest to także perspektywa rozwinięcia swojej działalności poprzez Polskę na kraje Trójmorza. Nad tym pracujemy także w ramach państw Trójmorza, żeby te możliwości komunikacyjne i współpracy gospodarczej były coraz szersze. Chcemy, żeby zgłaszali się do realizowanych inwestycji także partnerzy biznesowi ze Stanów Zjednoczonych - dodał.

21:13

- Zapraszamy biznes ze Stanów Zjednoczonych do Polski. Zapraszamy do Polski wszelkich biznesmenów i tych, którzy mają możliwości wielkich inwestycji, ale zapraszamy także tych mniejszych. W Polsce są coraz lepsze możliwości inwestycyjne. Polska rozwija się bardzo dynamicznie - powiedział polski prezydent.

21:10

- Cieszę się ogromnie, że dziś jako polski prezydent mogę stanąć w Waszyngtonie, mogę usiąść przy jednym stole z prezydentem Stanów Zjednoczonych i podpisać porozumienie, pogłębiające nasze partnerstwo strategiczne i odnawiające to partnerstwo - mówił Duda.

21:07

Stany Zjednoczone i Polska zwiększą współpracę w zakresie bezpieczeństwa obronności oraz energetyki. Prezydenci Donald Trump i Andrzej Duda podpisali deklarację w tej sprawie.

Treść deklaracji

20:59

20:53

Andrzej Duda zadeklarował, że Polska chce dalej kupować sprzęt wojskowy od Stanów Zjednoczonych. Mówiąc o stałej bazie wojsk USA w Polsce, nazwał ją "Fort Trump".

- Wierzę w to głęboko, że jest to możliwe i jestem przekonany, że taka decyzja jest zarówno w polskim interesie, jak i w interesie USA - skomentował prezydent. - Obecność armii Stanów Zjednoczonych u nas jest istotna, także po to, żeby chronić amerykańskie interesy - ocenił.

20:50

- Mam nadzieję, że prezydent Donald Trump podejmie decyzję o skierowaniu kolejnych jednostek wojsk amerykańskich wraz z wyposażeniem do Polski - powiedział polski prezydent. - Cieszę się również z tego, że na terytorium Polski przebywają teraz amerykańscy żołnierze w ramach naszych porozumień bilateralnych, ale zapraszam pana prezydenta do tego, żeby do Polski skierować więcej oddziałów amerykańskich - dodał.

20:44

20:39

- Bardzo się cieszę, że w tak ważnym dla Polski roku, mogę gościć w Waszyngtonie - rozpoczyna swoje wystąpienie Andrzej Duda.

20:39

Prezydent USA podkreślił, że o siłach narodów świadczy siła granic. - Nie można mieć bezpieczeństwa krajowego bez ochrony granic, tak polskich jak i amerykańskich, zatem silne narody muszą mieć bardzo silne granice - powiedział.

Trump mówił również o niezależności energetycznej. - Polska cały czas pracuje bardzo mocno, żeby tak w kraju jak i w Europie Środkowej zabezpieczyć się energetycznie - skomentował.

30:39

- W naszych dyskusjach dzisiejszego popołudnia prezydent Duda i ja zgodziliśmy się, że łączą nas bardzo silne więzy obronne, wzmocniona kooperacja obronna - mówił Trump.

20:38

20:35

Prezydenci podpisali deklarację o strategicznym partnerstwie obu krajów. Dokument zawiera informacje o zwiększeniu współpracy w zakresie obronności i energetyki.

20:34

Prezydent USA podziękował Polsce za wkład w budżet NATO.

20:33

- Więzy między naszymi narodami nigdy nie były silniejsze, zgodzi się pan? - mówi Trump.

20:32

Podczas mojej wizyty latem ubiegłego roku miałem przywilej stać przy Pomniku Powstania Warszawskiego i mówić do Polaków o naszym wspólnym zaangażowaniu w obronie naszego dziedzictwa i cywilizacji. Było to doświadczenie, które bardzo cenię i którego nigdy nie zapomnę. Niedaleko od miejsca, w którym teraz stoimy, jest inny monument na innym placu - pomnik generała Kościuszki - powiedział amerykański prezydent.

20:30

Na konferencji prasowej pojawili się prezydenci USA i Polski.

20:06

Choć niespodzianki w dyplomacji są zawsze możliwe, to przełomowych rozstrzygnięć w czasie dwugodzinnych rozmów w Białym Domu co do rozpisanych na lata projektów wojskowych i energetycznych raczej nie należy się spodziewać.

19:42

19:41

Przed rozmową w cztery oczy dziennikarze zapytali Donalda Trumpa i kwestię zniesienia wiz dla Polaków. - Przyglądamy się temu bardzo poważnie - powiedział amerykański prezydent.

19:22

19:11

18:58

- Bezpieczeństwo Polski jest dla mnie tak samo ważne jak dla prezydenta Dudy - powiedział Donald Trump.

18:53

fot. AFP

18:49

fot. AFP

18:45

Andrzej Duda podziękował za zaproszenie i przypomniał o przemowie, którą amerykański prezydent wygłosił podczas swojej wizyty w Warszawie w ubiegłym roku.

18:44

Prezydent Donald Trump podkreślił, że ma świetne relacje w Polsce. Przyznał, że rozważane jest założenie stałych baz wojskowych w Polsce. Temat ten będzie omawiany podczas spotkania.

18:36

Kluczowe kwestie do omówienia: 

- Stała obecność w Polsce wojsk amerykańskich – teraz jest ona rotacyjna.

- Wsparcie USA przeciwko konsorcjum budującemu Nord Stream 2 na dnie Bałtyku.

- Poparcie Trumpa dla inicjatywy Trójmorza.

- Zakup nowoczesnej broni dla polskiego wojska.

18:34

18:30

18:24

Prezydent Donald Trump i amerykańska pierwsza dama Melania Trump przywitali w Białym Domu prezydenta Andrzeja Dudę i jego małżonkę Agatę Kornhauser-Dudę.

18:16

Prezydent Andrzej Duda ruszył do Białego Domu. Przed siedzibą prezydenta USA kilkanaście osób protestuje przeciwko polityce rządu PiS. Uczestnicy demonstracji noszą koszulki z napisem "Konstytucja".

18:15

18:06

- Chciałabym, żeby nagle się okazało, że Polacy mogą wjeżdżać bez wiz do USA - mówiła o spotkaniu Trump - Duda była premier Ewa Kopacz w RMF FM.

18:05

Deklarację strategicznej współpracy będzie można traktować jako otwarcie do ewentualnych decyzji związanych ze stałą obecnością wojsk amerykańskich w Polsce (polska strona oczekuje jej w przyszłym roku), a także zakupu uzbrojenia – systemu artylerii rakietowej dalekiego zasięgu HIMARS.

18:02

17:56

17:54

Opozycja zadaje pytania o kształt relacji Polski i USA. – W relacjach z USA potrzebne jest partnerstwo oznaczające, że nie świętujemy faktu zakupu za pieniądze polskich podatników amerykańskiego sprzętu, tylko negocjujemy wzrost naszego bezpieczeństwa i siły gospodarczej przy okazji zakupów – mówi "Rzeczpospolitej" Tomasz Siemoniak, wiceszef PO.

17:48

"The Washington Times" zapowiadając wizytę Dudy informował, że to "konserwatywny eurosceptyk, który określił Unię Europejską jako wyimaginowaną wspólnotę".

17:43

Jacek Czaputowicz, szef MSZ, w wywiadzie dla Associated Press przypomniał, że Warszawa stara się, by obecność 3 tys. stacjonujących w Polsce amerykańskich żołnierzy była stała, a nie – jak obecnie – rotacyjna. Z kolei z wypowiedzi Mariusza Błaszczaka dla „The Washington Times” wynika, że Polska jest gotowa przyjąć na stałe nawet dywizję pancerną USA.

17:35

Prezydencki minister Krzysztof Szczerski przed wylotem do USA mówił, że dokument, który najpewniej obaj prezydenci przyjmą, ma dotyczyć rozszerzenia współpracy wojskowej i „wejścia amerykańskich funduszy inwestycyjnych w rozwój infrastruktury naszego regionu".

17:33

Rozmowa potrwa dwie godziny. Wizyta ma podkreślić, że Polska jest czołowym sojusznikiem amerykańskim w Europie.

17:30

17:25

Nie spodziewajmy się przełomów po spotkaniu Duda – Trump. Ważne, żeby to nie była wizyta banalna. W relacjach Polski ze Stanami Zjednoczonymi mieliśmy wiele trudnych spraw na stole, jak: wejście do NATO, kwestia Ryszarda Kuklińskiego, wojna z Saddamem Husajnem. Nie było tak, że prezydenci spotykali się tylko po to, żeby potwierdzić strategiczne relację między Warszawą a Waszyngtonem czy porozmawiać o wizach, których i tak nie zniesiono - mówi w rozmowie z "Rzeczpospolitą" były prezydent Aleksander Kwaśniewski.

17:16

17:00

Zaproszenie do Białego Domu przyszło tuż po wycofaniu się PiS z najbardziej szkodliwych zapisów nowelizacji ustawy o IPN, które wywołały chyba najpoważniejszy kryzys w polskich relacjach międzynarodowych po 1989 roku. Wizyta głowy polskiego państwa u prezydenta USA to zatem sygnał, że udało się reanimować relacje z Waszyngtonem, że Polska przestaje być dla Amerykanów wyłącznie problemem, a znów zaczyna być partnerem. Partnerem znacznie słabszym, ale strategicznie ważnym w tej części świata - uważa Michał Szułdrzyński.

Dzisiejszy plan wizyty Andrzeja Dudy (czas lokalny)

Godz. 12.15 Powitanie Prezydenta RP Andrzeja Dudy z Małżonką przez Prezydenta Stanów Zjednoczonych Donalda Trumpa z Małżonką

Godz. 12.20 Złożenie podpisu przez Prezydenta RP i Małżonkę w księdze pamiątkowej

Godz. 12.25 Rozmowy Par Prezydenckich

Godz. 12.30 Rozmowy Prezydentów „w cztery oczy“

Godz. 12.50 Udział Prezydenta RP w sesji plenarnej w formule śniadania roboczego

Godz. 14.05 Spotkanie Prezydenta RP i Prezydenta Stanów Zjednoczonych z przedstawicielami mediów

Godz. 14.35 Pożegnanie Prezydenta RP i Małżonki przez Prezydenta SZ i Małżonkę

ok. 14.45 Wizyta Prezydenta RP Andrzeja Dudy w Senacie Stanów Zjednoczonych. Spotkanie Prezydenta RP z przedstawicielami polskiej grupy parlamentarnej (Poland Caucus)

ok. 16.30 Ceremonia złożenia wieńca przez Prezydenta RP na Grobie Nieznanych Żołnierzy

Godz. 17.15 Ceremonia złożenia wieńca przez Prezydenta RP na grobie Jana Karskiego 

Godz. 19.25 Udział Prezydenta RP i Małżonki w przyjęciu wydawanym przez Ambasadora RP w Stanach Zjednoczonych z okazji 100. rocznicy Odzyskania Niepodległości 

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA