Duda w Białym Domu: Długie rozmowy o armii USA w Polsce

Wizyta Andrzeja Dudy za oceanem ma dla niego duże znaczenie wizerunkowe, ale przełomu w kontaktach ze Stanami Zjednoczonymi raczej nie będzie.

Aktualizacja: 18.09.2018 13:51 Publikacja: 17.09.2018 19:00

Duda w Białym Domu: Długie rozmowy o armii USA w Polsce

Foto: Fotorzepa, Roman Bosiacki

W czasie wizyty w Waszyngtonie szef MON Mariusz Błaszczak, który towarzyszy prezydentowi Andrzejowi Dudzie, prowadził intensywne rozmowy, których celem jest przekonanie amerykańskich polityków do utworzenia stałej bazy wojsk amerykańskich w Polsce.

Czytaj także:

Andrzej Duda szuka sukcesu w USA

Polska-USA: W dyplomacji liczy się umiar

Kwaśniewski: Trump nie lubi Unii Europejskiej

Jacek Czaputowicz, szef MSZ, w wywiadzie dla Associated Press przypomniał, że Warszawa stara się, by obecność 3 tys. stacjonujących w Polsce amerykańskich żołnierzy była stała, a nie – jak obecnie – rotacyjna. Z kolei z wypowiedzi Mariusza Błaszczaka dla „The Washington Times” wynika, że Polska jest gotowa przyjąć na stałe nawet dywizję pancerną USA.

– Podczas rozmowy z przewodniczącym Komisji Sił Zbrojnych Izby Reprezentantów Williamem Thornberrym wskazałem, że wojska amerykańskie dwukrotnie w ubiegłym stuleciu ratowały Europę przed zagładą – podczas pierwszej i drugiej wojny światowej – i argumentowałem, że lepiej jest działać prewencyjnie i wzmacniać zdolności obronne, tym bardziej że Polska jest przygotowana na wysiłek w tej sprawie – mówił po jednym ze spotkań minister obrony.

W Pentagonie odbyło się spotkanie polsko-amerykańskiej grupy roboczej ws. stałego rozmieszczenia wojsk amerykańskich w Polsce, której ze strony polskiej przewodniczył wiceminister obrony Tomasz Szatkowski. W ocenie ministra Błaszczaka świadczy to o „konkretnej, realnej szansie” na stałą obecność wojsk USA w Polsce. Jednak decyzja w tej sprawie może zapaść dopiero w przyszłym roku, o czym mówił m.in. wicemarszałek Senatu Adam Bielan w RMF FM.

Opozycja zadaje pytania o kształt relacji Polski i USA. – W relacjach z USA potrzebne jest partnerstwo oznaczające, że nie świętujemy faktu zakupu za pieniądze polskich podatników amerykańskiego sprzętu, tylko negocjujemy wzrost naszego bezpieczeństwa i siły gospodarczej przy okazji zakupów – mówi nam Tomasz Siemoniak, wiceszef PO.

Podnoszenie spraw bezpieczeństwa ma niezwykle ważne znaczenie zarówno dla Dudy, jak i Błaszczaka. Ten pierwszy próbuje zatrzeć złe wrażenie, jakie pozostało po wizycie w Australii, gdy w ostatniej chwili rząd wycofał się z zamiaru zakupu australijskich fregat. Po za tym wizyta Dudy w USA odbywa się po serii negatywnie odebranych wypowiedzi, m.in. o „wyimaginowanej” wspólnocie, jaką dla niego jest Unia Europejska czy zaskakującym odejściu Krzysztofa Łapińskiego.

Nawet niektórzy nasi rozmówcy z PiS zwracają uwagę, że wypowiedź o Unii Europejskiej zmieniła ton w debacie politycznej w Polsce na tyle, że wpłynęła nawet na kampanię wyborczą. Politycy PiS unikają słowa „kryzys”, ale przyznają w nieoficjalnych rozmowach, że prezydent Duda nie pomógł im w walce o samorządy.

Trudną sytuację prezydenta Andrzeja Dudy widać też w sondażach. W ubiegłym tygodniu w badaniu IBRiS dla „Rzeczpospolitej” pracę prezydenta pozytywnie oceniało 43 proc. ankietowanych, a źle – 51 proc. Ale od miesięcy systematycznie spada liczba osób pozytywnie oceniających prezydenturę, a rośnie grono jego przeciwników. Jeszcze na początku tego roku – w lutym – pracę prezydenta w badaniu IBRiS dobrze oceniało 57 proc. ankietowanych.

Z kolei pozycję szefa MON dodatkowo osłabiają krążące od tygodni w Warszawie informacje, że ma go zastąpić obecny szef Kancelarii Premiera Michał Dworczyk. Miałoby to stać się po wyborach samorządowych, przy okazji większego przegrupowania w obozie władzy przed kampanią do Parlamentu Europejskiego, w której ma wystartować kilku kluczowych polityków PiS.

W czasie wizyty w Waszyngtonie szef MON Mariusz Błaszczak, który towarzyszy prezydentowi Andrzejowi Dudzie, prowadził intensywne rozmowy, których celem jest przekonanie amerykańskich polityków do utworzenia stałej bazy wojsk amerykańskich w Polsce.

Czytaj także:

Pozostało 93% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Kraj
Sadurska straciła kolejną pracę. Przez dwie dekady była na urlopie
Kraj
Mariusz Kamiński przed komisją ds. afery wizowej. Ujawnia szczegóły operacji CBA
Kraj
Śląskie samorządy poważnie wzięły się do walki ze smogiem
Kraj
Afera GetBack. Co wiemy po sześciu latach śledztwa?
śledztwo
Ofiar Pegasusa na razie nie ma. Prokuratura Krajowa dopiero ustala, czy i kto był inwigilowany