fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Unia Europejska

Sondaż: Czy Polacy chcą już wyjścia Polski z Unii Europejskiej

stock.adobe.com
Czy Polacy chcieliby wyjścia Polski z Unii Europejskiej? Odpowiedź w sondażu SW Research dla serwisu rp.pl.

Dwie trzecie respondentów nie chciałoby, żeby Polska opuściła Unię Europejską. Na taki krok liczy jednak 17 proc. ankietowanych. Tyle samo badanych nie umiało zająć jednoznacznego stanowiska w tej sprawie.

Odsetek przeciwników Polexitu rośnie wraz z wiekiem czy poziomem wykształcenia, czyli od 53 proc. wśród ankietowanych z wykształceniem podstawowym i gimnazjalnym po 68 proc. wśród badanych z wykształceniem wyższym.

- Nie dziwi mnie, że poparcie rośnie wraz z wykształceniem, wiekiem i zamożnością, bo tacy ludzie więcej podróżują i bardziej doceniają swobodę przemieszczania się na obszarze strefy Schengen. Wreszcie wiek: starsi respondenci wciąż pamiętają z własnego doświadczenia jak wyglądała Europa podzielona żelazną kurtyną – kwituje politolog prof. Antoni Dudek.

Zdaniem dr hab. Marty Witkowskiej, kierownik Zakładu Prawa i Instytucji Europejskich w Instytucie Europeistyki UW, w Polsce, w porównaniu do innych państw Unii Europejskiej, odnotowujemy stosunkowo wysokie wskaźniki poparcia dla Unii. - Należy pamiętać, że zaufanie do instytucji UE w Polsce jest wyższe niż do polskiego rządu, parlamentu czy partii politycznych – zaznacza dr Witkowska.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA