Rząd Indii zapłaci za leczenie 500 mln obywateli

Premier Indii Narendra Modi zapowiedział, że rząd opłaci ubezpieczenie pokrywające koszty leczenia 500 mln najuboższych mieszkańców tego kraju do wysokości 7100 dolarów rocznie.

Aktualizacja: 17.08.2018 18:21 Publikacja: 17.08.2018 15:58

Rząd Indii zapłaci za leczenie 500 mln obywateli

Foto: AFP

Podczas przemówienia z okazji święta niepodległości (przypada 15 sierpnia) Modi podkreślił, że "jest kluczowe, by uwolnić najuboższych obywateli Indii ze szponów nędzy, z powodu której nie stać ich na opłacenie opieki zdrowotnej".

Narodowa Misja Ochrony Zdrowia - określana też, od nazwiska premiera, jako "Modicare" - obejmie 500 mln najuboższych rodzin ubezpieczeniem, które pokryje koszty leczenia do 7100 dolarów rocznie. To dużo, zważywszy, że w Indiach poziom PKB na jednego mieszkańca wynosi zaledwie nieco ponad 1900 dolarów - kilkukrotnie mniej niż w Polsce.

Amerykański "Newsweek" przypomina, że w Indiach działa publiczna służba zdrowia, ale nie jest ona w stanie zapewnić odpowiedniego poziomu świadczeń zdrowotnych, a w wielu szpitalach brakuje łóżek dla chorych i lekarzy, którzy mieliby ich leczyć. Ponadto publiczne placówki służby zdrowia znajdują się przede wszystkim w większych miastach - tymczasem 66 proc. Hindusów mieszka na terenach wiejskich. W efekcie większość mieszkańców Indii korzysta z prywatnych placówek służby zdrowia.

W lutym ówczesny minister finansów Indii Arun Jaitley nazwał przygotowywany przez rząd program "największym rządowym programem ochrony zdrowia na świecie".

Koszty opieki zdrowotnej co roku wpędzają w nędzę ok. 63 milionów obywateli Indii. 70 procent kosztów opieki zdrowotnej w Indiach pacjenci opłacają bezpośrednio z własnej kieszeni.

Brak środków na leczenie sprawia, że średnia życia w Indiach wynosi zaledwie 69 lat, a śmiertelność dzieci poniżej piątego roku życia osiąga wskaźnik 43 zgonów na 100 tysięcy dzieci. W 2015 roku 1,2 mln dzieci z Indii umarło w wyniku chorób, które można było wyleczyć.

Modi postanowił jednak nie inwestować w system publicznej służby zdrowia, lecz skierować środki do prywatnych szpitali, które rozwijają się bardzo dynamicznie a Indie stają się krajem czerpiącym coraz więcej środków z tzw. turystyki zdrowotnej.

Nie wiadomo jednak czy prywatne szpitale są w stanie unieść ciężar "Modicare". Obecnie w Indiach jeden lekarz przypada na 1315 osób, a po objęciu 500 mln pacjentów opłacanym przez rząd ubezpieczeniem szacuje się, że prywatne placówki będą potrzebować 35 mln dodatkowych łóżek, a przeprowadzanych będzie w nich 5 mln dodatkowych operacji rocznie. Rząd wierzy jednak, że rynek poradzi sobie z tym wyzwaniem.

Program Modicare ma kosztować rocznie 1,7 mld dolarów - wylicza Reuters. Premier zdecydował się na podniesienie budżetu służby zdrowia na kolejny rok budżetowy o 11,5 proc. do 8,3 mld dolarów.

Polityka
Oddala się widmo wielkiej wojny. Izrael nie pójdzie za daleko
Polityka
Gruzja – w stronę Putina czy Europy? Walka o niezależność organizacji pozarządowych
Polityka
Jędrzej Bielecki: Ameryka jednak uratuje Ukrainę, Republikanie nie chcą być odpowiedzialni za zwycięstwo Putina
Polityka
Zignorowana Ałła Pugaczowa. Królowa rosyjskiej estrady, która nie poparła wojny
Polityka
Władimir Putin dostał potwierdzenie, że jest prezydentem