1 sierpnia, o godz. 17.00, w stolicy rozlegną się syreny – zatrzymajmy się wtedy na chwilę i w skupieniu podziękujmy tym, którzy walczyli za nasze miasto, za wolność. Pamięć o bohaterach uczcijmy wspólnie w zgodzie i pojednaniu – tak brzmi fragment apelu do warszawiaków podpisany wspólnie przez Leszka Żukowskiego, prezesa Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, Zbigniewa Galperyna, wiceprezesa Związku Powstańców Warszawskich, i Włodzimierza Paszyńskiego, wiceprezydenta Warszawy.

– Apeluję o godne uczczenie dnia wybuchu powstania warszawskiego. Zarówno poległych, jak i tych, którzy ocaleli, ale już od nas odeszli. Nasz zryw to nie była zabawa. Na początku może i nie wszyscy sobie zdawali sprawę z powagi sytuacji. Jednak to, co zrobiliśmy, było poważne. Dlatego dziś podczas śpiewania piosenek ważna jest także refleksja o wolności Polski – mówi Leszek Żukowski.

– Dostajemy liczne dowody uznania, nie tylko od warszawiaków, ale od ludzi z całego świata. Pocztówki i listy, które do nas przychodzą to symbol, że ktoś o nas stale pamięta. Ponadto miasto szalenie dba o powstańców. W tym roku dostaliśmy finansowe wsparcie w postaci dwóch nagród, każda w wysokości 1944 zł. Powstańcy mają teraz 90 lat, a czasami nieco więcej. Potrzebują troski, nie tylko w postaci opieki zdrowotnej. Ważne jest, aby ktoś z nimi poszedł na spacer, porozmawiał czy spotkał się przy herbacie w domowym zaciszu – dodaje Zbigniew Galperyn.

Harmonogram uroczystości jest jak co roku napięty. We wtorek 31 lipca o godz. 10 odbędzie się uroczysta sesja Rady Miasta Stołecznego Warszawy, a wieczorem – uroczysta polowa msza święta, Apel Poległych i koncert „Sierpniowa miłość".

1 sierpnia odbędą się uroczystości: składania kwiatów przy tablicy upamiętniającej podpisanie przez płk. Antoniego Chruściela „Montera", dowódcę Okręgu Warszawskiego Armii Krajowej rozkazu rozpoczęcia Powstania Warszawskiego, uroczystości przy pomniku „Mokotów Walczący – 1944", „Marsz Mokotowa" – przemarsz ul. Puławską do ul. Dworkowej, składanie kwiatów pod pomnikiem gen. Stefana Roweckiego „Grota", uroczystości przy pomniku Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej, czy składanie kwiatów przy grobie gen. Antoniego Chruściela „Montera". O godz. 17 na Powązkach odbędzie się Godzina „W"– oddanie hołdu powstańcom, a o godz. 19.30 – uroczystość składania wieńców przy pomniku „Polegli – Niepokonani". O godz. 21 na Kopcu Powstania Warszawskiego zapłonie Ognisko Pamięci, które zostanie zgaszone 2 października.