Garri Kasparow gratuluje Chorwacji. Oby wolny świat wykazywał taką prężność

Garri Kasparow, były arcymistrz szachowy, od lat krytyk obecnego prezydenta Rosji Władimira Putina, z zadowoleniem przyjął wygraną Chorwacji z Rosją na mistrzostwach świata w piłce nożnej.

Aktualizacja: 08.07.2018 12:29 Publikacja: 08.07.2018 09:31

Garri Kasparow

Reprezentacja Rosji dopiero po rzutach karnych uległa w sobotę faworyzowanym Chorwatom w ćwierćfinale mistrzostw świata. Po 90 minutach gry na tablicy wyników widniał remis 1:1, również w dogrywce obie drużyny strzeliły po jednej bramce. Decydujące okazały się więc "jedenastki" gorzej wykonywane przez gospodarzy mundialu - po pomyłkach Fiodora Smołowa i Mario Fernandesa Chorwaci wygrali 4:3.

Dowiedz się więcej: Anglia - Chorwacja w półfinale: Horror w Soczi

Radość z awansu Chorwatów wyraził rosyjski opozycjonista Garri Kasparow.

- Brawo Chorwacja! Chciałbym tylko, aby wolny świat wykazał taką samą prężność w walce z Putinem w dziedzinie geopolitycznej, jaką zademonstrowali Chorwaci na boisku piłkarskim! - napisał na Twitterze były arcymistrz szachowy, od lat krytyk obecnego prezydenta Rosji.

Kasparow był kandydatem na prezydenta w 2008 roku, ale ostatecznie wycofał się z wyborów. W maju 2012 r. został wybrany na stanowisko prezesa Fundacji Praw Człowieka. W 2013 r. otrzymał nagrodę "Obrońca Praw Człowieka".

W 2015 roku Kasparow wydał książkę, w której porównuje Putina do Adolfa Hitlera i tłumaczy dlaczego Zachód musi stawić opór prezydentowi Rosji a nie odkładać nieuniknioną jego zdaniem konfrontację z obecnym prezydentem Rosji.